Nadmierne owłosienie i brak efektów depilacji laserowej [Porada eksperta]

2016-05-17 12:57 Barbara Grzechocińska

Mam 23 lata. Moim problemem jest nadmierne owłosienie (czarne włoski: nad górną wargą, na policzkach, na brodzie, na około sutków oraz na nogach i wewnętrznej stronie ud), moja miesiączka jest skąpa i nie występuje zbyt regularnie. Byłam u ginekologa, miałam robione USG. Doktor stwierdziła, że wszystko jest w porządku, ale na nieregularną miesiączkę dostałam Luteinę, na owłosienie nie dostałam nic, bo pani doktor stwierdziła, że jeśli to hirsutyzm, to musiałabym brać hormony, a jestem młoda i nie współżyję, więc żebym po prostu usuwała owłosienie, które mi przeszkadza. Mam problem z wrastającymi włoskami, wybrałam się na depilację laserową. W tym momencie jestem po 6 zabiegu, lecz niestety jedynym rezultatem jest kilka "plamek" pozbawionych włosków. Konsultowałam się z dermatologiem i dostałam skierowanie na badanie poziomu testosteronu, wyszedł w normie. Kosmetyczka, która przeprowadzała zabiegi, stwierdziła, że w miejscach, w których włoski były usunięte, widać nowe. Jaka może być tego przyczyna i co robić?

Występowanie nadmiernego owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzny przy prawidłowych wynikach badań hormonalnych (badanie testosteronu to trochę za mało, aby można było mówić o braku nadmiaru męskich hormonów) nazwane jest hirsutyzmem idiopatycznym, czyli przyczyna nieznana. Radzę zgłosić się do endokrynologa. Oceni, czy poza wykonywaniem depilacji, jakiekolwiek leczenie może być skuteczne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE