Kłykciny kończyste [Porada eksperta]

2013-04-07 17:42

W okolicach pochwy miałam kłykciny kończyste. Leczenie Condyline trwało trzy tygodnie. Teraz wszystko jest dobrze, ale nie wiem, czy jest możliwy nawrót choroby? Jak ona właściwie się przenosi? Czy mój partner też powinien się leczyć?

Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Najczęściej kłykciny kończyste są spowodowane infekcją wirusem brodawczaka (HPV). Zakażenie szerzy się przez bezpośredni kontakt, najczęściej drogą płciową. Metodą diagnostyczną jest badanie na obecność wirusów. Nie jest one refundowane przez NFZ. Nie ma skutecznego leczenia przeciw wirusom HPV (nie należy mylić z leczeniem brodawek, których jedną z najskuteczniejszych metod likwidacji jest Condylina).
Wirus może w postaci utajonej przetrwać przez wiele lat i po bardzo długim okresie, w sytuacji zmniejszonej odporności, dać objawy kliniczne (kłykciny).
Niektóre typy wirusa są onkogenne (rak szyjki macicy i rak sromu). Przeciwko najczęściej występującym typom wirusa onkogennego można się zaszczepić. Szczepienie nie jest refundowane przez NFZ.

Jeśli kłykciny u pani spowodowane były zakażeniem wirusem HPV to najprawdopodobniej i pani partner jest zakażony. Ryzyko przenoszenia się zakażenia zmniejsza używanie prezerwatyw.
Rzadko, ale też tak może być,  kłykcicy są spowodowane bardzo dużym bakteryjnym stanem zapalnym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta