Krwawienie u niepełnosprawnej kobiety [Porada eksperta]

2015-02-09 16:18 Barbara Grzechocińska

Jestem prawnym opiekunem siostry, która jest niepełnosprawna. Siostra ma 33 lata i jest dziewicą. Pięć lat temu pierwszy raz miała krwawienie miesięczne i wtedy poszłam z jej lekarzem pierwszego kontaktu do pani ginekolog, która przepisała siostrze (bez jej obecności) tabletki, które jej pomogły. Do teraz miała spokój, ale niestety, od dwóch tygodni znów krwawi i nie wiem co ma robić, ponieważ przeprowadziłyśmy się i nie ma  już dojścia do tamtej pani doktor. Ciężko mi będzie iść z siostrą do ginekologa, bo jest osobą po dziecięcym paraliżu mózgowym i nie da się zbadać. Bardzo proszę o pomoc, co mogłabym w tym przypadku zrobić?

Leczenie krwawienia jest możliwe dopiero po zdiagnozowaniu przyczyny. W tak trudnej sytuacji radziłabym zgłosić się do lekarza rodzinnego lub ginekologa w rejonie. Powiedzieć o problemach. Powinni pomóc Pani, albo w transporcie siostry do szpitala (w warunkach szpitalnych najszybciej można ustalić przyczynę krwawienia), albo przynajmniej zbadać w warunkach domowych. Nie sądzę jednak, aby podjęli się jakiegokolwiek leczenia bez zbadania pacjentki.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE