Kontrola płodności, wzrost ciśnienia i objawy wielotorbielowatości [Porada eksperta]

2016-02-08 14:28 Barbara Grzechocińska

W wieku 15 lat został zdiagnozowany u mnie zespół publicystycznych jajników. Oprócz całkowitego braku miesiączki problemem był również hirsutyzm oraz łysienie androgenowe. Tabletki hormonalną zaczęłam zażywać 5 lat temu i od tego czasu bardzo podwyższyło mi się ciśnienie tętnicze (z 120/80 podskoczyło na 140-150/90). Odkąd zaczęłam brać tabletki schudłam 20 kg, zaczęłam zdrowo się odżywiać i ćwiczyć, więc przyczyną tego stanu nie jest niezdrowy tryb życia. Czy pigułki antykoncepcyjne mogą być przyczyną? Czy po odstawieniu ich problemy, z którymi borykałam się wcześniej, powrócą?

Niektóre tabletki hormonalne mogą powodować wzrost ciśnienia tętniczego, inne nie powinny. Nie znaczy to jednak, że u pani jest taka właśnie przyczyna. Wszystkie preparaty antykoncepcyjne mają działanie antyandrogenne, należy się więc spodziewać, że przykre objawy wrócą. Wprawdzie nie napisała pani, czym jest leczona, ale radzę porozmawiać z leczącym panią lekarzem i rozważyć zmianę preparatu.

Czytaj też:

Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, nazwy, działanie

Antykoncepcja hormonalna - skuteczność pigułek, plastrów i wkładek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne - skutki uboczne

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE