Kiedy zrobić badanie na obecność Toxoplasma gondii? [Porada eksperta]

2016-09-17 11:09 Barbara Grzechocińska

Jestem w 26. tygodniu ciąży. Nie mam przeciwciał przeciwko toksoplazmozie. Byłam dzisiaj w mieszkaniu, w którym są dwa koty (poszukujemy mieszkania na wynajem). Nie głaskałam ich, ale w łazience, którą oglądałam, była kuweta zwierzaków. Czy w taki sposób mogłam się zarazić toksoplazmozą? Kiedy najwcześniej mogę wykonać badanie?

Jeśli Pani nie dotykała odchodów kotów i umyła ręce przed jedzeniem, to z pewnością nie zaraziła się Pani toksoplazmozą. Nie wszystkie koty są nosicielami toksoplazmozy. W przypadku zarażenia toksoplazmozą przeciwciała w klasie IgM pojawiają się po 2 tygodniach i osiągają szczyt po 1-2 miesiącach. Przeciwciała w klasie IgG narastają wolniej, ale też najwięcej ich jest po 1-2 miesiącach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE