Kiedy zaszłam w ciążę? Jak wyliczyć początek ciąży? [Porada eksperta]

2013-08-03 11:03 Barbara Grzechocińska

Jeśli planowany poród wyznaczony jest 22 listopada, to kiedy by musiała być ostatnia miesiączka? Pytam, bo nic mi się nie zgadza z tego, co ja sobie ustalam. Kiedy mniej więcej doszło do zapłodnienia, ewentualnie kiedy musiał być stosunek? Obecnie na dzień 31.07.2013 jestem w 24 tygodniu ciąży, wiec kiedy zaszłam w ciążę?

Nie wiem, na jakiej podstawie wyznaczono termin porodu. Jeśli na podstawie ostatniej miesiączki, to od daty porodu należy odjąć 7 dni i dodać 3 miesiące. W ten sposób ustala się, kiedy była ostatnia miesiączka. Jeśli cykle są dłuższe lub krótsze niż 28 dni to różnice między długością trwania cykli i 28 dodaje (przy cyklach dłuższych) lub odejmuje (przy cyklach krótszych) od 28 dni. Jajeczkowanie zwykle ma miejsce około 14 dni przed miesiączką, a plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety kilka dni. Stąd ani data owulacji, ani zapłodnienia nie jest możliwa do dokładnego ustalenia. Na pewno Pani lekarz prowadzący pomoże w ustaleniu, o ile jest to możliwe, kiedy zaszła Pani w ciążę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE