Kiedy leczyć nadżerkę? [Porada eksperta]

2017-02-06 13:21 Barbara Grzechocińska

Odebrałam ostatnio wyniki cytologii, które wskazują na ektopię (nadżerkę). Początkowo ginekolog zwrócił na to szczególną uwagę, ale gdy spojrzał do karty pacjenta, powiedział zadowolony: "Bo Pani jeszcze nie współżyła. W takim razie nie ma żadnego problemu." Nie wpadłam na to wcześniej, dlatego szukam odpowiedzi na forum. Co ma jedno do drugiego? Czy na pewno to nie problem i czy powinnam coś z tym zrobić?

Trzeba było pytać lekarza. Ja tylko mogę przypuszczać, co lekarz miał na myśli. Przyczyną nadżerki może być stan zapalny, jest to najczęstsza przyczyna u kobiet, które współżyją, i może wymagać leczenia. Natomiast u kobiet, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia może być nadżerka wrodzona, która nie wymaga leczenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE