Jakie środki antykoncepcyjne po 40-stce? [Porada eksperta]

2014-01-28 18:36

Czy może Pani doktor podać mi nazwy tabletek (dostępnych również w Anglii), które wg Pani są odpowiednie w wieku 44 lat? Myślałam o powrocie do Yaz, ale w ulotce jest napisane, że przeznaczony jest dla kobiet do 35 roku życia. Czy rzeczywiście jest bardzo duże ryzyko zakrzepicy i nie mogą ich przyjmować kobiety, które w ogóle kiedyś paliły? Jestem osoba ogólnie zdrową, wyniki kwi krzepliwości i wątrobowe zawsze były w normie, cytologia bez zmian, z wywiadu rodzinnego żadnych udarów i zawałów nie było, żylaków nie mam, od 10 lat nie palę (wcześniej paliłam ok. 10 papierosów dziennie przez ok. 7 lat). Chcę również zapytać czy Nacrez, który powoduje, że nie miesiączkuję nie spowoduje szybszego zestarzenia się organizmu i przyspieszenia menopauzy? Czy Pani doktor przepisuje też swoim pacjentkom w podobnym do mnie wieku tabletki o takim samym działaniu? Od kiedy biorę Nacrez pogorszył mi się stan skóry i jest to powikłanie wynikające z przyjmowania tabletek z jednym hormonem. Czy inne tabletki z jednym hormonem będą też działały negatywnie na moja skórę? Pozdrawiam.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Palenie papierosów w przeszłości nie jest przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Kobiety, które nie palą i nie mają przeciwwskazań do tego typu antykoncepcji mogą ją stosować do menopauzy.

W wyborze preparatu samo kryterium wieku nie jest brane pod uwagę. Zalecając preparat hormonalny zwraca się uwagę na jego skład. Znajomość składu pozwala na wybór takiego preparatu, który wydaje się, że będzie najlepiej tolerowany przez daną kobietę. W Pani przypadku należy chyba wybrać pozbawiony działania androgennego. Stosowany przez Panią preparat nie powoduje szybszego starzenia się skóry, ale może pogorszyć jej wygląd.

Nie znam preparatów jednoskładnikowych zawierających inny progestagen. Tabletki jednoskładnikowe najczęściej przepisywane są w przypadku istnienia przeciwwskazań do stosowania preparatów dwuskładnikowych oraz tym kobietom, które chcą je stosować, ponieważ maja dobre doświadczenie z przeszłości.

Czytaj też:

Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, nazwy, działanie

Tabletki antykoncepcyjne - skutki uboczne

Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta