Jakie są skutki zakażenia Toxoplasma gondii? [Porada eksperta]

2013-04-07 22:28 Barbara Grzechocińska

Czy to prawda, że toksoplazmoza może powodować zniekształcenie płodu, brak kończyn, ciężkie upośledzenie, wodogłowie i inne poważne choroby? Jestem miłośniczką zwierząt, od dziecka w naszym domu były zwierzaki, teraz również posiadam psa i kotkę (kotka od lat nie wychodzi z domu, nie ma kontaktu z innymi kotami, zwierzaki są czyste i zadbane). Teraz w okresie ciąży mój mąż zajmuje się kuwetą, staram się nie głaskać mojej kotki, jednak nie zawsze mi się to udaje. Słyszałam również, że kobieta zarażona toksoplazmozą do trzeciego miesiąca powinna usunąć dziecko! Jest to dla mnie absurdalne i niedorzeczne. Nie zamierzam pozbyć się zwierzaków, a nasze dziecko chcemy wychować na miłośnika zwierząt. Czekam na wyniki na toksoplazmozę, jednak bardzo się boję o dziecko. Jestem w 8 tygodniu ciąży. Jeżeli zostanie u mnie stwierdzona toksoplazmoza, czy dziecko jest poważnie zagrożone?

Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą i ma niekorzystne działanie na rozwój płodu. Działanie to jest bardzo zróżnicowane od zgonu wewnątrzmacicznego poprzez wady, głównie ośrodkowego układu nerwowego i serca, a skończywszy na gorszym rozwoju psychospołecznym i intelektualnym dziecka. Toksoplazmozę w ciąży należy leczyć i wtedy ryzyko choroby u dziecka jest bardzo małe. Toksoplazmozą można zarazić się drogą pokarmową, najczęstszym źródłem zakażenia jest surowe mięso i "brudne" ręce. Toksoplazmoza nie jest wskazaniem do przerwania ciąży.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE