Jak zapobiegać chorobom intymnym latem?

2020-07-01 10:10 Materiał sponsorowany

Wakacje to nie czas na chorowanie, ale niestety infekcje intymne dokuczają nam najbardziej właśnie latem. Jak im zapobiegać i jak je pokonać, gdy już się pojawią?

Wakacje sprzyjają infekcjom intymnym z wielu powodów. Po pierwsze – latem jest cieplej, a wysokie temperatury plus wilgoć wywołana poceniem się to idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Po drugie – w czasie urlopu korzystamy z publicznych basenów i przebieralni, w których możemy mieć kontakt z grzybami, bakteriami i wirusami. Wreszcie – słońce, wolność i zabawa sprawiają, że tracimy hamulce, wplątujemy się w wakacyjne romanse, zawieramy przygodne znajomości…

Nasze okolice intymne źle znoszą wszystkie te sytuacje. Nic dziwnego, że to właśnie latem dolegliwości z nimi związane dokuczają nam częściej niż w innych porach roku. Jak zapobiegać chorobom intymnym latem i z jakimi dolegliwościami mamy najczęściej do czynienia podczas wakacji?

Najczęstsze problemy intymne i ich objawy

Okolice intymne są bardzo wrażliwe. Szczególnie kobiety powinny traktować je wyjątkowo delikatnie, ponieważ nawet najmniejsze problemy mogą przerodzić się w poważny problem zdrowotny. I chociaż okolice intymne chroni „filtr”, czyli śluz pochwowy, który wyłapuje drobnoustroje, to jednak w niesprzyjających warunkach, może on nie dać rady ochronić organizmu przed intruzem.

Najczęstsze wakacyjne infekcje spowodowane są grzybami i bakteriami, którymi łatwo zarazić się na basenie, w publicznej toalecie czy na plaży. To one wywołują zapalenie sromu czy grzybicę pochwy. Groźne są również drobnoustroje przenoszone drogą płciową, czyli w czasie stosunku seksualnego. To m.in. opryszczka narządów płciowych, rzeżączka, chlamydia czy kiła.

Typowe objawy infekcji intymnych to świąd i pieczenie okolic narządów rodnych, ich bolesność i zaczerwienie oraz upławy, których kolor i struktura mogą być rożne w zależności od rodzaju zakażenia: białawe, zielonkawe, grudkowate itd.

Jak uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości intymnych?

Na szczęście, chorobom intymnym można zapobiegać, a to oznacza, że wakacje nie muszą skończyć się wizytą u ginekologa lub przyjmowaniem antybiotyków lub środków przeciwgrzybiczych. Wystarczy w czasie urlopu dbać o higienę i przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 • Noś przewiewną bieliznę

Latem, gdy poci się całe ciało - także okolice intymne - bielizna, która je osłania powinna być wykonana z naturalnych materiałów, przewiewnych i wygodnych. Stringi, choć są atrakcyjne, mogą podrażniać delikatną skórę, a każde otarcie to otwarta droga dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Unikaj też noszenia mokrego kostiumu, np. po pływaniu w basenie czy morzu. Wilgotny materiał to doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów.

 • Daj o higienę intymną

Chociaż w wakacje odpuszczamy sobie wiele rzeczy, to nie dotyczy to higieny intymnej. Podmywaj się 2 razy dziennie, a w czasie miesiączki – nawet częściej. Używaj do mycia okolic intymnych nie mydła, które ma odczyn zasadowy (różny od odczynu pochwy), lecz specjalnych płynów do higieny intymnej, które zadbają o delikatne miejsca twojego ciała. Kiedy pojawią się pierwsze symptomy infekcji, korzystaj z preparatów, które eliminują zarazki, np. antyseptyczne produkty do irygacji lub przemywań, Tantum Rosa, łagodzące świąd, ból, pieczenie i podrażnienia okolic intymnych.

 • Unikaj potencjalnych źródeł zarazków

Nie siadaj na ławce w basenowej przebieralni gołym ciałem, na sedesie w obcej toalecie, nie używaj nie swoich ręczników. To miejsca i rzeczy, które mogą być źródłem drobnoustrojów chorobotwórczych. Nie wszystkich zarazków da się uniknąć, ale staraj się zmniejszyć ryzyko do minimum.

 • Zrezygnuj z przygodnego seksu

Chociaż w wakacje czasem mamy ochotę poszaleć, to jednak warto pamiętać, że seks z przygodnym partnerem grozi zarażeniem chorobami płciowymi. Dlatego unikaj tego rodzaju przygód, a jeśli już do nich dojdzie, używaj prezerwatyw, które chronią nie tylko przed ciąża, ale i przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

 • Reaguj na każdy niepokojący sygnał 

Pierwsze objawy infekcji intymnych są łatwe do zauważenia: świąd, pieczenie, czy upławy to sygnał, że mogło dojść do zakażenia. Warto na początku zastosować płyn do irygacji Tantum Rosa, który leczy objawy infekcji (np. zapalenia sromu i pochwy) a dzięki wygodnej formie jednorazowego irygatora sprawdzi się na wyjeździe i poza domem. Płyn dopochwowy Tantum Rosa powinien być stałym elementem wyposażenia wakacyjnego bagażu każdej kobiety.

  • Szukaj porady ginekologa, gdy objawy nie mijają

  Jeśli objawy zakażenia nie mijają, musisz odwiedzić lekarza. Być może konieczne będzie zapisanie antybiotyku lub leku przeciwgrzybiczego. Takie środki są konieczne, ponieważ nieleczone infekcje intymne i zlekceważone choroby przenoszone drogą płciową mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 6/2020
  KOMENTARZE