Jak odczytać wynik na Toxoplasma gondii z awidnością? [Porada eksperta]

2016-07-21 23:34 Barbara Grzechocińska

Wykonałam przed ciążą badania w kierunku toksoplazmozy. Toksoplazmoza IgM 0,06, Toksoplazmoza IgG II 61 IU/I. Jestem w ciąży i wykonano u mnie ponownie badanie w kierunku toksoplazmozy. Wyniki: IgG 52,69 oraz IgM ujemny, natomiast wynik toksoplazmozy BONDI z awidnością to 0,53. Wiem, że w przeszłości byłam chora lub miałam kontakt z toksoplazmozą. Jak wynik toksoplazmozy z awidnością ma się do mojej odporności i ryzyka ponownego zakażenia?

Brak przeciwciał w klasie IgM przemawia za brakiem świeżego zakażenia. Obecność przeciwciał w klasie IgG, że miała Pani kontakt z toksoplazmozą. Awidność mówi, kiedy miało miejsce zakażenie i czy potrzebne jest leczenie. Jeśli awidność przeciwciał jest wysoka, to znaczy, że do zakażenia doszło dawno i nie trzeba wdrażać leczenia; jeśli niska, to zakażenie jest świeże i trzeba leczyć. Nie podała Pani zakresu referencyjnego dla awidności i te wyjaśnienia są po to, aby sama mogła Pani sprawdzić.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE