Jak obliczyć owulację? [Porada eksperta]

2013-04-08 14:07 Barbara Grzechocińska

Mam pytanie: przed krwawieniem miesiączkowym mam kilka dni (4-5) plamienia - czy owulacja już wtedy się zaczyna, czy jak jest już te konkretne krwawienie, bo nie wiem, jak mam liczyć dni płodne, dziękuję za odpowiedź.

Nie bardzo wiem, o co Pani pyta. Czy o owulację, tak jak Pani napisała czy o krwawienie miesiączkowe, jak mogę się domyślać. Jeśli o owulację, to należy obliczyć długość ostatnich 12 cykli miesiączkowych, od najkrótszego odjąć 18 dni, a od najdłuższego 11 dni. Uzyskane różnice wyznaczają granice okresu płodnego. Jeśli krwawienie przed miesiączką trwa około 5 dni, to najprawdopodobniej jest to krwawienie przedmiesiączkowe i należałoby wyjaśnić jego przyczynę (niektóre leki, cykl bezowulacyjny, zaburzenia hormonalne) oraz zastosować odpowiednie leczenie, a cykl liczyć od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE