Intymne pH pod kontrolą

2020-03-02 15:00 Materiał sponsorowany

Zdrowie intymne jest niezwykle ważne dla każdej kobiety. Infekcje intymne potrafią nie tylko utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale są też niebezpieczne dla zdrowia. Dzięki odpowiedniej profilaktyce i dbałości o higienę można zmniejszyć ryzyko ich rozwoju. Niezwykle pomocna w tym jest kontrola pH środowiska pochwy.

Infekcje intymne - fakty i mity na temat chorób intymnych
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Kluczowe znaczenie prawidłowego pH
  2. Zasady higieny intymnej
  3. Od diagnostyki do i profilaktyki
  4. Leczenie infekcji intymnych
  5. Test na infekcje intymne pH TEST

Świąd pochwy, pieczenie podczas oddawania moczu, upławy czy zmiana charakteru wydzieliny pochwowej – to objawy, które najczęściej oznaczają infekcje intymne. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta szczególnie latem. Wpływ na to mają wysokie temperatury, wilgotność powietrza, ale też częste kąpiele. Ryzyko infekcji intymnych zwiększają jednak też czynniki niezależne od pory roku: nieprawidłowa higiena, ciąża, cukrzyca, życie seksualne, terapia hormonalna, stosowanie antybiotyków, dieta... Kobieta dbająca o zdrowie intymne musi być świadoma mechanizmów, które za nie odpowiadają i stosować podstawowe zasady profilaktyki.

Kluczowe znaczenie prawidłowego pH

Pochwa kobiety jest naturalnie skolonizowana przez bakterie tlenowe z rodzaju Lactobacillus. Wytwarzają one kwas mlekowy, który zapewnia kwaśne pH (odczyn) wydzieliny pochwy na poziomie 3,6–4,5. Stanowi ono naturalną barierę dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów (grzybów, bakterii), które w kwaśnym środowisku nie mogą się rozwijać. To właśnie dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Niestety jej funkcjonowanie może być zaburzone przez szereg różnych czynników, takich jak leki antykoncepcyjne, bujne życie seksualne, nieprawidłowa higiena intymna, palenie papierosów czy choroby przewlekłe (np. cukrzyca).

Jednym z najczęstszych powodów infekcji intymnych są zakażenia będące następstwem antybiotykoterapii. Antybiotyki (stosowane np. w infekcji górnych dróg oddechowych) niejako rykoszetem uszkadzają florę bakteryjną pochwy. Dlatego antybiotykoterapii często towarzyszą zakażenia grzybicze pochwy. Grzyby nie są podatne na działanie antybiotyków, a pochwa zubożona w bakterie z rodzaju Lactobacillus, stanowi dla nich idealne miejsce do rozwoju.

Aby temu zapobiec w trakcie antybiotykoterapii zaleca się więc stosowanie doustnie i/lub dopochwowe probiotyków. Najskuteczniejsze zawierają takie mieszanki szczepów Lactobacillus, które wykazują duże właściwości adhezyjne, więc łatwiej kolonizują nabłonek pochwy (np. Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus gesseri). Probiotyki mogą być także skutecznym środkiem prewencyjnym w przypadku letnich zakażeń.

Zasady higieny intymnej

Problemy intymne mogą wynikać także z nieprawidłowej higieny. I wcale nie oznacza to wyłącznie nieutrzymywanie okolic intymnych w czystości. Problemem może być również zbyt agresywne mycie czy nieuzasadnione irygacje pochwy. Powodem infekcji intymnych może być też stosowanie nieodpowiednich preparatów do higieny. Nie mogą to być typowe mydła używane do mycia rąk czy środki do higieny całego ciała. Ich wysoce zasadowy charakter może być przyczyną zaburzenia pH pochwy i tym samym zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju infekcji miejsc intymnych. Do mycia okolic intymnych należy używać więc substytutów mydła o łagodnie kwaśnym pH. Zamiast kąpieli wskazane jest też prysznic. Do mycia nie powinno się również używać gąbek lub myjek, ponieważ mogą być one rezerwuarem bakterii czy grzybów.

Od diagnostyki do i profilaktyki

Prawidłowy odczyn pochwy stanowi nie tylko formę zabezpieczenia przed rozwojem infekcji, ale jest też istotnym elementem diagnostyki i oceny zdrowia intymnego kobiety. Sprawdzając wartość pH wydzieliny pochwy można bowiem ocenić czy jest ona narażona na kolonizację przez chorobotwórcze drobnoustroje. Jednocześnie już w trakcie infekcji, wartość pH pozwala na wskazanie rodzaju infekcji i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Badanie pH pochwy może stanowić również element profilaktyki. W aptekach dostępne są testy pozwalające w komfortowych warunkach zbadać jego przybliżoną wartość. Najczęściej mają one formę aplikatora, który umieszcza się na 10 sekund w pochwie. Pod wpływem wydzieliny pochwy powierzchnia testowa na aplikatorze zmienia barwę, którą następnie porównuje się ze skalą barwną na opakowaniu.

Jeśli kolor wskaźnika mieści się w zakresie pH od 4,0 do 4,4 to nie ma powodu do niepokoju. Natomiast jeśli wynik wskazuje na wartość powyżej 4,4 może być konieczne podjęcie odpowiednich kroków profilaktycznych. W takich sytuacjach pomocne może okazać się zastosowanie probiotyku (doustnego lub dopochwowego) albo zmiana płynu do higieny intymnej. Brak kwasowej bariery miejsc intymnych, powinien też skutkować ograniczeniem aktywności, które mogą zwiększyć ryzyko kontaktu z chorobotwórczymi drobnoustrojami (np. kąpiele czy seks).

Leczenie infekcji intymnych

Infekcje intymne dzieli się obecnie na trzy rodzaje: bakteryjne i grzybicze oraz zakażenia rzęsistkiem pochwowym. We wszystkich przypadkach objawy choroby są niemal identyczne. Pojawia się świąd, pieczenie, uczucie dyskomfortu, upławy czy nieprzyjemny zapach. Odróżnienie rodzaju infekcji jest bardzo trudne i wymaga wizyty u lekarza. Diagnostyka opiera się na ocenie charakteru upławów towarzyszących infekcji. W przypadku infekcji grzybiczych wydzielina z pochwy jest gęsta, biała o słodkawym zapachu drożdży, a konsystencją przypomina tzw. twarożek. Natomiast bakteryjną infekcję cechują szare, wodniste upławy o nieprzyjemnym, rybim zapachu. Zakażenie rzęsistkiem z kolei charakteryzuje się obfitymi, szarymi lub żółtoszarymi upławami o mdłym zapach.

Zróżnicowanie rodzaju infekcji jest też możliwe na podstawie pH wydzieliny pochwy. W przypadku zakażenia grzybiczego jej odczyn bardziej kwaśny i pH wynosi od 3,6 do 4,5. Natomiast gdy w pochwie są obecne bakterie to pH przekracza 4,5.

Odpowiednie zdiagnozowanie rodzaju infekcji intymnej jest kluczowe dla kierunku leczenia. W przypadku infekcji grzybiczej leczenie sprowadza się do stosowania odpowiednich leków grzybobójczych przepisanych przez lekarza.

Wypróbuj TEST
Hydrex - test na infekcje intymne

Autor: Hydrex

Test na infekcje intymne pH TEST

- test można przeprowadzać w ciąży

- czas potrzebny do przeprowadzenia testu - 10 sekund

- wskazuje czy jesteś narażona na infekcje okolic intymnych

- sprawdza czy odczyn kwaśny środowiska pochwy mieści się w zakresie 3,8-4,4 pH