Hormonalna terapia zastępcza po przeszczepie szpiku [Porada eksperta]

2013-11-18 15:56 Barbara Grzechocińska

Jestem po przeszczepie szpiku 2 lata, przyjmuję HTZ - żel Estreva oraz Lutenyl. Moje pytanie: jak długo trwa kuracja tym żelem? Mam 25 lat, czy leki mogą wpłynąć na wynik cytologii?

Jeśli dobrze zrozumiałam, to pyta Pani, do którego roku życia będzie Pani leczona hormonalnie. W Pani przypadku leczenie hormonalne (niezależnie od drogi podania) powinno być utrzymane, o ile nie pojawią się przeciwwskazania, co najmniej do wieku, w którym fizjologicznie występuje menopauza, a więc do około 50. roku życia. Estrevę należy stosować codziennie, jeden raz dziennie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE