Flumycon a antykoncepcja hormonalna [Porada eksperta]

2016-08-25 11:52

Czy jednorazowa dawka leku Flumycon 200 mg ma wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych Ovulastan? Tabletki przyjmuję o 21, a Flumycon został przyjęty o 8. Znalazłam informację, że Flukonazol nie oddziałuje na złożone preparaty antykoncepcyjne, ale przeczytałam również, że Flumycon oddziałuje.

Zawsze lekarza zalecającego Flumycon należy poinformować o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Jeśli kobieta jest zdrowa, nie ma przeciwwskazań do stosowania leku i tabletek równocześnie. W przypadku niektórych chorób wątroby (przy których wzrasta aktywność transaminaz, np. chorób zakaźnych (zapalenie wątroby), stłuszczenie wątroby, nowotwór) lub gdy istnieje ryzyko złej tolerancji leków działania niekorzystne mogą się kumulować i spowodować wystąpienie powikłań oraz obniżyć skuteczność antykoncepcyjna tabletek.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.