Druga ciąża - podanie immunoglobuliny [Porada eksperta]

2013-04-08 14:10

Mam grupę krwi A1Rh- a mój mąż 0Rh+. Moja pierwsza ciąża skończyła się poronieniem, nie dostałam jednak immunoglobuliny anty D. Teraz zaszłam w ciążę po raz drugi. Jakie badania powinnam przeprowadzić i w jakim czasie, aby rozwój mojego dziecka przebiegał normalnie i aby nie doszło do choroby hemolitycznej? Czy podanie teraz w trakcie ciąży immunoglobuliny anty D ma sens? Co mi daje badanie zwane odczynem Coombsa?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Badania wykonuje się w celu wykrycia konfliktu serologicznego a nie po to, żeby zabezpieczyć się przed jego wystąpieniem. Lekarz prowadzący na pewno skieruje Panią na badania diagnostyczne oceniające, czy w Pani krwi obecne są przeciwciała.

Badania takie będą powtórzone kilkakrotnie w ciąży. Od ich wyników będzie uzależnione postępowanie.

Jeśli badania wykażą, że nie ma przeciwciał to będzie oznaczało, że nie ma konfliktu. W przypadku stwierdzenia przeciwciał zostaną przeprowadzone wysokospecjalistyczne badania, najpierw ultrasonograficzne, a jeśli będzie taka potrzeba to zostanie zbadana krew płodu, w celu oceny jaką grupę krwi ma dziecko i czy ma anemię.

Dziecko może mieć grupę krwi matki (Rh ujemną) i wtedy mimo obecności przeciwciał nie ma konfliktu. Rozpoznanie anemii jest wskazaniem do wykonania transfuzji dopłodowej lub, jeśli ciąża jest w terminie, do indukcji porodu.

Odczyn Coombsa jest testem na obecność przeciwciał na krwinkach czerwonych, innymi słowy jest to badanie czy jest konflikt serologiczny.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta