Czy muszę robić badania genetyczne? [Porada eksperta]

2013-07-10 20:02
Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Witam, jestem w 13 tyg. ciąży, wczoraj lekarz prowadzący zalecił mi badania prenatalne, jednak dostałam tylko skierowanie na przeprowadzenie testu PAPPA. Po zapoznaniu się z wieloma opiniami wydaje mi się, że test w moim wypadku jest zbędny - mam 28 lat, w rodzinie mojej i męża nigdy nie było żadnych wad genetycznych. Proszę o informację, jakie jest Pani zdanie na ten temat, gdyż chciałabym usłyszeć opinię innego ginekologa. Dodam jeszcze, że mam już córkę i podczas ciąży przy badaniach prenatalnych wszystkie badania wyszły dobrze. Pozdrawiam.

Test PAPPA jest nieinwazyjnym testem przesiewowym oceniającym ryzyko wystąpienia niektórych wad genetycznych u płodu. Może być wykonany u każdej kobiety w ciąży i większości z nich się to proponuje. Podwyższone ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi istnieje u kobiety, która ma więcej niż 35 lat, urodziła dziecko z wadami lub w jej rodzinie lub rodzinie męża takie wady występowały. Test jak wspomniałam, jest testem przesiewowym, nie diagnostycznym, sama więc powinna Pani zdecydować czy go wykonać.

Czytaj też: Badania prenatalne - czym są i na czym polegają?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.