Co warto wiedzieć o przekwitaniu i jak sobie radzić z objawami?

2020-06-17 15:22 Materiał sponsorowany

Przekwitanie to czas, w którym organizm dojrzałej kobiety stopniowo przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Jest to proces naturalny i nie należy się go obawiać, choć często towarzyszą mu dolegliwości związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. Jak im zapobiegać?

Soyfem FORTE
Autor: materiały prasowe

Pierwsze objawy menopauzy zależą od organizmu - poszczególne symptomy, ich natężenie oraz czas trwania mogą być różne u różnych kobiet. Można jednak wymienić kilka dolegliwości, które najczęściej towarzyszą klimakterium. Należą do nich:

 • uderzenia gorąca i pocenie się,
 • trudności z zasypianiem i budzenie się w środku nocy,
 • nieuzasadniony niepokój i rozdrażnienie,
 • przewlekłe zmęczenie.

 Objawem klimakterium mogą być także bolesne, nieregularne i bardzo długie (lub krótkie) miesiączki.

 Czy menopauza wymaga leczenia?

Wiele kobiet dolegliwości związane z menopauzą odczuwa na tyle mocno, że zaburza im to normalne funkcjonowanie. Zaburzenia hormonalne organizmu utrudniają codzienne czynności, a więc niezbędna jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ), którą bardzo często stosuje się do łagodzenia przykrych symptomów menopauzy. Hormonalna terapia zastępcza ma na celu wyrównanie niedoborów hormonalnych, a co za tym idzie złagodzenie objawów klimakterium i ochronę kobiety przed wieloma poważnymi  powikłaniami, m.in. osteoporozą czy miażdżycą.

 Fitoestrogeny - naturalna forma zapobiegania objawom klimakterium

Nie wszystkie kobiety decydują się jednak na hormonalną terapię zastępczą. Niektóre rezygnują z niej z powodów zdrowotnych, inne - bo obawiają się skutków ubocznych. Pomocne mogą być wówczas fitoestrogeny - naturalne substancje roślinne, które wykazują działanie zbliżone do żeńskich hormonów płciowych estrogenów.

 Fitoestrogeny mogą złagodzić objawy klimakterium związane z niedoborem własnych estrogenów, takie jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, zakłócenia snu, uczucie napięcia nerwowego i niepokoju. Ponadto korzystnie wpływają na nabłonek wyściełający narząd rodny. Wśród rozmaitych klas fitoestrogenów najbardziej popularne i znane ze swych dobroczynnych właściwości są izoflawony.

 Bogatym źródłem izoflawonów są m.in. ziarna soi. Jednak w codziennej diecie jest ich zbyt mało, by mogły działać terapeutycznie. Warto więc sięgnąć dodatkowo po gotowe preparaty z fitoestrogenami. Kiedy? Ilość estrogenów produkowanych przez kobiecy organizm zaczyna się zmniejszać ok. 35 roku życia, a po czterdziestce ten deficyt jest już spory. Lekarze sugerują więc, by nie czekać do menopauzy, ale rozpoczynać fitoestrogenową kurację odpowiednio wcześniej. Oczywiście trzeba zasięgnąć porady ginekologa.

Warto wiedzieć

Soyfem® Forte* to lek bez recepty na objawy menopauzy z najwyższą dostępną w Polsce dawką izoflawonów sojowych2). Jak działa Soyfem® Forte?

Przyjmowanie izoflawonów sojowych w dawce 1x200 mg lub 2x200 mg dziennie:

 • Zmniejsza nasilenia uderzeń gorąca – 100%1)
 • Zmniejsza zaburzenia snu – 98%1)
 • Zmniejsza nasilenia nadmiernej potliwości – 90-94%1)

Co jeszcze może pomóc?

 • na uderzenia gorąca i nocne poty – ustal, co je powoduje, np: gorące napoje, kofeina, pikantne potrawy, alkohol, stres, upalna pogoda, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Aby sobie pomóc pij dużo chłodnej wody i utrzymuj niską temperaturę w sypialni;
 • problemy ze snem – nie ćwicz przed snem, nie pij kofeiny i alkoholu, kładź się i wstawaj o tej samej porze;
 • wahania nastroju, smutek, lęk, drażliwość, zmęczenie – wypoczywaj, unikaj stresu, prowadź zdrowy tryb życia;
 • suchość pochwy, dyskomfort podczas seksu, spadek libido – mogą pomóc nawilżacze z apteki;
 • tycie – wprowadź dietę, unikaj objadania się, zamień produkty pszeniczne na pełnoziarniste. Rozważ suplementację witaminy D, probiotyków oraz wapnia;
 • pamiętaj, żeby nie palić! Palenie zwiększa ryzyko chorób serca, na które menopauza naturalnie cię naraża.

Referencje:

1) Stanosz S. Puk E. Grobelny W. Stanosz M. Kazikowska A: Ocena działania i tolerancji preparatu Soyfem u kobiet we wczesnym okresie pomenopauzalnym. Przegląd Menopauzalny. 2016; 3: 182-190

2) 230,8 mg to najwyższa dostępna w Polsce dawka izoflawonów sojowych wśród leków bez recepty na menopauzę wg. danych IQVIA Pharmascope 01/2020

* Soyfem® Forte

230,8 mg, tabletki powlekane: Każda tabletka powlekana zawiera 230,8 mg wyciągu (jako wyciąg suchy) z Glycine max L. semen (nasion soi) (100 – 400 : 1), co odpowiada 60 mg zespołu izoflawonów, w przeliczeniu na genisteinę.

Wskazania: SOYFEM FORTE jest wskazany do stosowania u kobiet w okresie przekwitania w celu łagodzenia występujących objawów, takich jak: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, zakłócenia snu, uczucie napięcia nerwowego i niepokoju.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na soję, olej sojowy, orzeszki ziemne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża i karmienie piersią.

Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE