Co oznacza obrzęk nóg w ciąży? [Porada eksperta]

2016-10-10 12:35 Barbara Grzechocińska

Od ok. 20. tygodnia ciąży utrzymuje się u mnie opuchlizna prawej nogi i wzniesienia łonowego. Obrzęk zazwyczaj zmniejsza się z okolic podudzia wzwyż po nocy, ale ostatnio utrzymuje się na stopie. Zwiększa się po krótkich czynnościach, takich jak spacer czy odkurzanie. Opuchniętej nodze towarzyszy uczucie ciasnoty i ciągnięcia w tylnej części nogi od stopy wzwyż, czasami uczucie zimna. Badania krwi i moczu w normie, ciśnienie książkowe, Doppler robiony 3 x przez ostatnie 6 tyg. - żyły czyste. Obecnie jestem w 26. tc trzeciej ciąży (2 razy poroniłam w 3. i 10 tyg). Jakie mogą być przyczyny I czy zagraża to zdrowiu dziecka?

Obrzęk jednej kończyny dolnej nasuwa podejrzenie zakrzepicy naczyń i to powikłanie należy wykluczyć. Inną przyczyną mogą być zmiany w kręgosłupie, ucisk ciężarnej macicy na naczynia po stronie obrzękniętej nogi, żylaki, stan po operacji żylaków, niewydolność krążenia oraz zwiększona przepuszczalność naczyń po tej stronie. Zagrożenia dla rozwoju ciąży może ocenić wyłącznie lekarz prowadzący.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE