Ciąża z celiakią, dieta bezglutenowa a zdrowie dziecka [Porada eksperta]

2018-07-17 12:45 Barbara Grzechocińska

Mam stwierdzoną celiakię i czytałam, że może prowadzić do niedoborów witamin, mikro- i makroelementów. Jednakże przestrzegam diety bezglutenowej od urodzenia. Jestem w 12. tygodniu ciąży. Jakie witaminy i mikroelementy mogłabym zbadać podczas pobierania krwi? Chciałabym się upewnić, że dziecku nic nie brakuje.

Dieta bezglutenowa również zapewnia potrzebną ilość witamin i makroelementów, przynajmniej powinna. To lekarz prowadzący, na podstawie badania pani i podejrzenia niedoborów witaminowych, może wskazać, jakie badania warto jest wykonać.

Wiadomo, że podczas ciąży wzrasta zapotrzebowanie na witaminę D, jod i kwas foliowy i to one powinny być uzupełniane niezależnie od ich zawartości u pani.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE