Ciąża z celiakią, dieta bezglutenowa a zdrowie dziecka [Porada eksperta]

2018-07-17 12:45 Barbara Grzechocińska

Mam stwierdzoną celiakię i czytałam, że może prowadzić do niedoborów witamin, mikro- i makroelementów. Jednakże przestrzegam diety bezglutenowej od urodzenia. Jestem w 12. tygodniu ciąży. Jakie witaminy i mikroelementy mogłabym zbadać podczas pobierania krwi? Chciałabym się upewnić, że dziecku nic nie brakuje.

Dieta bezglutenowa również zapewnia potrzebną ilość witamin i makroelementów, przynajmniej powinna. To lekarz prowadzący, na podstawie badania pani i podejrzenia niedoborów witaminowych, może wskazać, jakie badania warto jest wykonać.

Wiadomo, że podczas ciąży wzrasta zapotrzebowanie na witaminę D, jod i kwas foliowy i to one powinny być uzupełniane niezależnie od ich zawartości u pani.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE