Ciąża przy podejrzeniu zespołu Sjögrena [Porada eksperta]

2015-04-01 23:14 Barbara Grzechocińska

Mam 35 lat. Urodziłam dwoje zdrowych dzieci (10 i 7 lat). Dwa lata temu wykryto u mnie przeciwciała przeciwjądrowe ANA2 miano 1:640. Podczas pobytu w szpitalu poszerzono diagnostykę i w badaniach wyszło, że mam przeciwciała SS-A nativ (60kDa)(SSA) - ilnie pozytywne, jednak czynnego Zespołu Sjogrena nie stwierdzono. Mam się obserwować. Blisko 1,5 roku po diagnozie kontrolowałam przeciwciała ANA2 i zmniejszyły się do 1:320. Obecnie jestem w 3. ciąży (5. tydzień). Czytałam, że przeciwciała SS-A stwarzają ryzyko bloku serca u płodu, poronienia, itd. Mój ginekolog zapewniał mnie, że wiele kobiet nawet nie wie, że ma takie przeciwciała i rodzą zdrowe dzieci bez żadnych leków. Ja jednak się boję. Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe lub kontrolne badania? Czy moja ciąża nie powinna być prowadzona na Acardzie i drobnocząsteczkowej heparynie?

Radzę skonsultować się z immunologiem. W przypadku rozpoznanego zespołu toczniowego stosowane są leki przeciwzakrzepowe. Z pewnością pani ciąża wymaga troskliwej opieki i wykonywania badań oceniających rozwój i stan płodu Pełna diagnostyka u dziecka będzie możliwa dopiero po porodzie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE