Ciąża a witaminy, odżywianie, kąpiel i kosmetyki [Porada eksperta]

2016-04-04 20:01
Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Jestem w 14 tyg. ciąży, mam 19 lat. Czytałam dużo porad i troszkę się obawiam, że źle się odżywiam, że moje dziecko może być chore - mówiłam o tym lekarzowi, ale powiedział mi, żebym nie czytała w internecie wypowiedzi innych kobiet, bo mogą być niedoświadczone lub mogą zastraszać. Mówił mi, że wszystko jest dobrze, pytałam, czy mam brać jakieś witaminy. Od 6 tyg. ciąży brałam kwas foliowy, w 12. tc lekarz powiedział, że mogę kupić dowolne witaminy, które mają kwas foliowy i brać zamiast Foliku. Czy Feminovit + DHA jest odpowiedni? Nie mam ustalonej diety, lekarz nie mówił mi, jak mam się odżywiać. Jem dużo słodyczy. Czy to zdrowe? Czy codzienne kąpiele mogą mi zaszkodzić? Oczywiście woda nie jest gorąca, ale jest ciepła. Czy makijaż i perfumy są szkodliwe? Najbardziej boję się chorób genetycznych. Czy jeśli badania miałam wykonane w 12. tyg. i kość nosowa była widoczna, układ główki jest symetryczny, widoczne są żebra, kończyny górne i dolne oraz jest dobre bicie serca, to jest ryzyko urodzenia chorego dziecko?

Zalecenia związane z przyjmowaniem witamin w ciąży dotyczą jedynie kwasu foliowego, który powinien być stosowany do 3. miesiąca ciąży w dawce 400 mcg/dobę. Przyjmowanie innych witamin, o ile kobieta jest zdrowa, zależy wyłącznie od niej samej. Na rynku jest wiele preparatów witaminowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży i nie ma szczególnego znaczenia (jeszcze raz podkreślam - jeśli kobieta jest zdrowa), który z nich przyjmuje. W ciąży zaleca się jedzenie dużej ilości warzyw, ograniczenie węglowodanów (zawierają głównie kalorie). Kąpać się pani może, ile tylko zechce, podobnie robić makijaż i perfumować się (kosmetyki bez parabenów). Badania USG oraz test PAPPA wykonany około 12. tygodnia ciąży wykluczają duże wady genetyczne i wrodzone. Mniejsze wady nie są widoczne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.