Ciąża a tasiemiec [Porada eksperta]

2015-11-16 20:15 Barbara Grzechocińska

Jeszcze nie wiedząc, że jestem w ciąży, wzięłam udział w badaniu niekonwencjonalnym mającym na celu wykrycie pasożytów. Było to badanie biorezonansem magnetycznym. Lekarz stwierdził, że z drgań wynika, że mam tasiemca. Wzięłam nawet Pyrantel na pasożyty, tylko nie jestem pewna, czy już w trakcie bycia w ciąży. Zanim okazało się, że jestem w ciąży, lekarz stwierdził u mnie powiększony jajnik. Dostałam tabletki antykoncepcyjne do leczenia. Czekałam na miesiączkę, aby je wziąć, a kiedy jej nie dostawałam, zrobiłam test ciążowy i okazało się, że jestem w ciąży. Mam obawy, czy to badanie nie zaszkodziło rozwojowi dziecka i czy pasożyt nie ma też wpływu na jego rozwój i zdrowie. Czy Pyrantel wzięty w tak wczesnej ciąży nie zaszkodził dziecku?

Rezonans magnetyczny nie ma wpływu na rozwój ciąży. Pyrentelu nie powinno się stosować tylko dlatego, że nie ma badań oceniających jego wpływ na rozwój ciąży, ale też nie ma żadnych doniesień, aby miał działanie teratogenne. Radzę wykonać badanie na obecność tasiemca w kale. Wynik badania ma znaczenie dla pani dziecka, jak się już urodzi, będzie pani wiedziała, czy musi się leczyć, aby nie przenieść pasożyta na noworodka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE