Błona dziewicza - jak sprawdzić jakiej jest grubości? [Porada eksperta]

2013-04-08 13:00 Barbara Grzechocińska

Witam, piszę z pewnym zapytaniem. Od pewnego czasu szukam pytań związanych z błoną dziewiczą i nie mogę znaleźć. Bardzo się martwię czy moja błona nie jest za gruba. Podobno przy pierwszym stosunku może dojść do problemów z jej przerwaniem i trzeba się zgłosić do chirurga za rozcięcie jej. Słyszałam, że może dojść do pogrubienia błony dziewiczej po masturbacji we wczesnym wieku. Ja osobiście masturbowałam łechtaczkę ale już mija 2 rok od kiedy próbuję przestać to robić. Jeszcze innym zmartwieniem jest to, jak można rozpoznać czy błona dziewicza jest za gruba i czy można wykonywać np. ćwiczenia gimnastyczne, czy tez przestać się masturbować aby przy stosunku doszło do przerwania błony dziewiczej i nie trzeba było udawać się do chirurga na rozcięcie? Zastanawia mnie także, czy można rozpoznać np. po bólu miesiączkowym, obfitości okresu, czy błona dziewicza jest za gruba, bądź czy pierwszy raz będzie też tak bolal? I co można wywnioskować po okresie na temat dalszego życia seksualnego?

Jeśli Pani sama, dotykiem, nie może ocenić grubości błony dziewiczej, to nie ma Pani innego wyjścia jak wizyta u specjalisty i zadanie mu tego pytania. Po zbadaniu odpowie również Pani na pytania dotyczące potrzeby zabiegu, jeśli pani zdecyduje się na współżycie.

Grubości błony dziewiczej nie można rozpoznać po obfitości krwawienia miesiączkowego, można rozpoznać wyłącznie podczas badania ginekologicznego. Bóle podczas stosunku mogą być z wielu różnych przyczyn i nie przewidzi Pani jak to będzie akurat u niej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE