Badanie histopatologiczne a dysplazja szyjki macicy [Porada eksperta]

2014-07-02 21:24

Po cytologii miałam stwierdzoną dysplazję szyjki macicy. Następnie miałam zabieg w szpitalu - konizację metodą LEEP i pobrane wycinki histopatologiczne. Proszę o interpretację tych wyników: Rozpoznanie patomorfologiczne: fragmenty części pochwowej szyjki macicy (No.10) pokryte nabłonkiem paraepidermoidalnym z obecnością zmian śródnabłonkowych dużego stopnia (HSIL, CIN II). HSIL obecne w 5 z 10 ocenianych fragmentów materiału. Zmiany śródnabłonkowe obecne w cewach gruczołowych.

Wynik badania histopatologibcznego wskazuje na dużego stopnia dysplazję. Ważne jest, i tego Pani albo nie napisała albo nie zostało umieszczone w opisie, a powinno, czy zmiana została usunięta w całości, czy granica cięcia przebiega przez zdrowe tkanki. Jeśli w całości to nie wymaga Pani dalszego leczenia, jedynie okresowego wykonywania badań kontrolnych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.