Badania na Toxoplasma gondii i cytomegalowirusa przed ciążą [Porada eksperta]

2017-02-01 17:41 Barbara Grzechocińska

Jak zinterpretować poniższe wyniki badań? Toxoplazma gondii (ICD-9;X41). Przeciwciała w kl. IgG 0,20 IU/ml wynik ujemny< 1,6 wątpliwy, 1,6-2,9 dodatni, 3,0 i powyżej CMV (ICD-9: F19), przeciwciała ww kl. IgG 593,100 U/ml, wynik dodatni powyżej 15. Oba badania wykonano dokładnie na 3 miesiące, zanim zaszłam w ciążę. Oba badania wykonano testem firmy Abbott, metoda immunochemiluminescencyjna CMIA na aparacie architect. Czy badania te mogą oznaczać, że przeszłam obie choroby w przeszłości?

Brak przeciwciał IgG dla toksoplazmozy wskazuje, że nie zaraziła się Pani tym pierwotniakiem. Obecność przeciwciał CMV IgG świadczy jedynie o tym, że zaraziła się Pani cytomegalią. Przeciwciała w klasie IgG to przeciwciała odpornościowe, pojawiają się po zetknięciu z drobnoustrojem wywołującym chorobę i potem bardzo długo, czasami całe życie, utrzymują się w ustroju. Dlatego nie wiadomo, czy w momencie pobrania krwi na badanie była Pani chora, czy chorowała w przeszłości i kiedy, a może też tak być, że był to bezobjawowy początek choroby.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE