Badania hormonalne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych [Porada eksperta]

2013-12-31 17:24 Barbara Grzechocińska

Od 1 maja 2013 biorę tabletki antykoncepcyjne o nazwie Bonadea, wczoraj wzięłam ostatnią tabletkę. Chcę je odstawić, bo moim zdaniem wywołały u mnie problemy z cerą. Zaznaczam, że lekarz przepisał mi je bez jakichkolwiek wyników badań hormonalnych, nie byłam świadoma, że należy takie badanie wykonać, przepisał mi je ze względu na problemy z miesiączką. Moje pytanie brzmi, po jakim czasie od odstawienia tabletek można wykonać badania, aby były one naprawdę wiarygodne? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Stosowanie antykoncepcji nie wymaga wykonywania żadnych badań hormonalnych. Zupełnie czym innym są "problemy z miesiączką". Te wymagają badań, ale skierować na nie i powiedzieć, kiedy należy je wykonać powinien lekarz prowadzący.

Nie można odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ rodzaj badania hormonalnego zależy od badania klinicznego. Na stężenia niektórych hormonów antykoncepcja nie ma wpływu, na inne ma. Nie radzę więc samej się diagnozować.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE