Antykoncepcja jako kuracja przeciw trądzikowi? [Porada eksperta]

2014-10-23 21:03

Moja dermatolog w związku z pogorszonym stanem mojej skory (uciążliwy trądzik) poleciła mi zrobić badania i zacząć przyjmować antykoncepcję, żeby poprawiła mi się cera. Czy powinnam? Mam 18 lat i długo nie zamierzam jeszcze współżyć. Z jakimi obciążeniami wiąże się przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych? Czy mogę przytyć (mam skłonności)? Czy jest prawdopodobieństwo zachorowania na raka? Mam tabletki Naraya, czy mogę zacząć je stosować? Czy możliwe jest, że mam polipy na jajnikach w związku z nasilonym trądzikiem?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Tabletki antykoncepcyjne wykorzystuje się w leczeniu trądzika. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem należy rozmawiać z lekarzem leczącym Panią, z nikim innym.

Jak się domyślam, pytając o obciążenia ma Pani na myśli powikłania. Otóż, jak każde leczenie, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie jest wolne od skutków ubocznych. Najczęściej zdarzają się plamienia i krwawienia acykliczne, nudności, bóle brzucha, bóle głowy, bóle sutków. Poważne powikłania zdarzają się bardzo rzadko i są to powikłania zakrzepowo-zatorowe. Może Pani przytyć jak będzie Pani źle się odżywiała.

Tabletki antykoncepcyjne u zdrowych kobiet nie zwiększają ryzyka raka. Na jajnikach nie ma polipów, niezależnie od trądziku.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta