Amniopunkcja w przypadku zdiagnozowanego wodogłowia [Porada eksperta]

2015-08-11 22:28 Barbara Grzechocińska

Na USG połówkowym zostało wykryte wodogłowie, stan bardzo poważny, dwaj niezależni lekarze stwierdzili, że mózg dziecka został właściwie całkowicie zniszczony. Dostałam skierowanie do szpitala w celu przerwania ciąży. W szpitalu stwierdzono, że zrobią jeszcze amniopunkcję, by uniknąć podobnych powikłań w przyszłości. Czy jest to standardowe działanie? Jestem bardzo blisko terminu granicznego (22. tydzień) i się zastanawiam, czy te badania to nie jest gra na czas, żebym nie miała innego wyjścia, jak urodzić dziecko, które zaraz po porodzie umrze.

Proszę poprosić o dokładne wyjaśnienia lekarza prowadzącego ciążę. Amniopunkcja to zabieg polegający na nakłuciu worka owodniowego i pobraniu płynu. Wykonywany jest w przypadku wielowodzia lub w celach diagnostycznych. Badanie płynu być może wskazałoby przyczynę nieprawidłowości rozwojowych i oceniło ryzyko powtórzenia się nieprawidłowości w następnej ciąży, ale nie zapobiegnie takim powikłaniom.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE