Zioła dla nerwusów. Łagodzą napięcie i stres

2020-06-09 9:26

Stres to cichy zabójca: podnosi ciśnienie, przyczynia się do rozwoju niektórych chorób nowotworowych. Na co dzień utrudnia nam życie - zaburza sen, zdolność koncentracji i jasność myślenia, powoduje kłopoty trawienne. Nad nerwami można jednak zapanować, a bardzo pomocne są w tym niektóre zioła.

zioła
Autor: Getty Images

Wśród ziół, które łagodzą napięcie i zmniejszają stres, jest bardzo popularna melisa i dziurawiec. Ale są też inne, mniej znane, ale na pewno nie mniej skuteczne - i warto je wypróbować. W przeciwieństwie do wielu leków nie powodują uzależnienia, można je więc stosować przez dłuższy czas. Warto jednak pamiętać, że również miewają skutki uboczne: niektóre z nich nie tylko uspokajają, ale też działają nasennie, inne z kolei zwiększają wrażliwość skóry na słońce.

Spis treści

  1. Chmiel
  2. Kozłek lekarski
  3. Magnolia lekarska

Chmiel

Kojarzy się głównie z piwem, jednak zarówno szyszki chmielu, jak i lupulina (gruczoły wydzielnicze chmielu) mają właściwości uspokajające i nasenne. Zawierają m.in. mircen, farnezen, kumulen, kariofilen i związki siarki, a także gorzkie związki żywicowe – humulon i lupulon oraz produkty ich przekształceń, zwłaszcza metylobutenol, który jest najsilniejszym składnikiem uspokajającym chmielu.

Są w nich również flawonoidy i garbniki, związki purynowe, triterpeny, cholina i woski. Chmiel sprawdza się w przypadku problemów z zasypianiem, nadmiernej nerwowości, gdyż utrudnia przenoszenie bodźców do układu nerwowego, hamuje czynność kory mózgowej, wycisza i uspokaja. Znajduje się w wielu mieszankach ziołowych na uspokojenie, szyszki chmielowe można też stosować samodzielnie.

Można je wrzucić do poszewki na jasiek (taką pachnącą poduszkę położyć obok głowy) lub 3 razy dziennie przed jedzeniem pić 1/3 szklankę naparu przygotowanego z zalanych wrzątkiem 2 szyszek chmielowych - gdy mikstura ostygnie, trzeba ją przecedzić.

Tak wyglądają szyszki chmielu:

Szyszki chmielu
Autor: Getty Images

Kozłek lekarski

Lepiej znany pod nazwą waleriana. Swoje właściwości uspokajające zawdzięcza waltratom – irydoidom o charakterze estrów, i olejkowi eterycznemu, którego głównymi składnikami są estry kwasów walerianowego i izowaleriowego.

Substancje te obniżają aktywność ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu czujemy, że napięcie i uczucie niepokoju gdzieś znika. Poprawiają też jakość snu - jest głębszy, spokojny.

W kłączach i korzeniach kozłka jest wiele innych cennych substancji, dzięki którym ziele to ma zastosowanie również w takich dolegliwościach, jak np. nadciśnienie, zespół jelita wrażliwego, bóle miesiączkowe, a także łupież i łojotok.

Korzeń kozłka znajduje się w wielu ziołowych mieszankach, można też przygotować własne preparaty z tego ziela - na przykład wywar lub nalewkę. Oto przepisy:

  • 3 łyżki rozdrobnionych korzeni kozłka zalej szklanką letniej wody i odstaw na 24 godziny. Przecedź, pij 3 razy dziennie po łyżce stołowej maceratu.
  • 100 g rozdrobnionych korzeni kozłka zalej 1/2 l czystej wódki. Odstaw na tydzień, co pewien czas wstrząśnij naczyniem. Przecedź i odciśnij zioła. Do nalewki dodaj 2 szklanki przegotowanej, chłodnej wody, wymieszaj i przelej do ciemnej butelki. Przechowuj nalewkę w lodówce. Zażywaj 3 razy dziennie po posiłku 40-50 kropli w kieliszku wody.

Stosując czysty kozłek trzeba tylko pamiętać, żeby po 3-4 tygodniach zrobić kilkudniową przerwę – po czym można znów wrócić do jego stosowania.

Tak wygląda kozłek lekarski:

Kozłek lekarski
Autor: Getty Images

Magnolia lekarska

Znamy ją głównie z pięknych kwiatów i ich oszałamiającego zapachu. Swoje właściwości uspokajające magnolia zawdzięcza jednak korze, a konkretnie pozyskiwanym z niej dwóm związkom: to honokiol i magnolol. Mają one - potwierdzone badaniami - działanie przeciwlękowe, uspokajające i ułatwiające zasypianie. Magnolia ma też właściwości antydepresyjne, pomaga w spadkach nastroju, utraty energii. 

Wyciągi z magnolii dodawane są do preparatów o działaniu antystresowym i uspokajającym, korę magnolii można zaś kupić w niektórych sklepach zielarskich oraz w ośrodkach specjalizujących się w medycynie chińskiej.

Tak wygląda magnolia lekarska:

Magnolia
Autor: Getty Images

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda