Woda po ugotowanym ryżu - zastosowania. Już nigdy jej nie wylejesz

2020-11-06 8:55 Magda Mazurek

Zazwyczaj wylewasz wodę po ugotowanym ryżu? To błąd! Może ona się przydać - sprawdź, jakie są zastosowania wody po ryżu, a już nigdy jej nie wylejesz!

Co robisz z wodą po ugotowanym ryżu? Pewnie do tej pory wylewałaś ją do zlewu. A to błąd - woda po ugotowanym ryżu jest bogata w różne, korzystne dla zdrowia i urody, składniki. Warto wiedzieć, do czego można ją wykorzystać. To prawdziwa zasada zero waste!

Spis treści

  1. Woda po ugotowanym ryżu - co zawiera?
  2. Woda po ugotowanym ryżu - czy każda jest taka sama?
  3. Woda po ugotowanym ryżu - właściwości

Woda po ugotowanym ryżu - co zawiera?

Woda po ugotowanym ryżu - czy każda jest taka sama?

Niestety nie - wykorzystać do celów zdrowotnych możesz tylko wodę po ryżu sypkim i to dokładnie przepłukanym. Woda po ryżu w torebkach nie jest aż tak bogata w substancje odżywcze, a w dodatku bez płukania ryżu może zawierać sporo arsenu. Arsen usuwamy płucząc ryż.

Z woreczków podczas gotowania może uwalniać się toksyczny bisfenol, który nie zostaje usunięty z organizmu, tylko się w nim odkłada.

Woda po ugotowanym ryżu - właściwości

Woda po ugotowanym ryżu pomaga pozbyć się nudności. Wspiera organizm w walce z biegunkami i wymiotami. Jest także polecana przed treningiem, jako dawka energii. 

Wodę ryżową (nie soloną) można dodawać do koktajli, napojów, a także bulionów czy do duszonego mięsa. Zmienia lekko smak potraw, jest także sposobem na dostarczenie dodatkowej energii.

Woda po ugotowanym ryżu sprawdza się także w kosmetyce. Nadaje się do rozjaśniania przebarwień, plam słonecznych i starczych. Usuwa przebarwienia, rozświetla, ujędrnia i napina skórę, aby wyglądała na odświeżoną, a jednocześnie wygładza ją zmniejszając rozmiar porów. Poprawia wygląd skóry trądzikowej, zmniejsza zaczerwienienie, łagodzi zmiany i stan zapalny wokół nich. 

Zdaniem niektórych jej zwolenników działa jak kremy drogeryjne - zwłaszcza przy regularnym stosowaniu. Jak stosować wodę ryżową? W zasadzie jak zwykły tonik - można przemywać nią twarz. Ważne, aby wodę trzymać w lodówce.

Woda po ugotowanym ryżo sprawdzi się także jako płukanka do włosów - tu stosowanie jest bardzo proste. Wystarczy zanurzyć włosy w ciepłej wodzie zaraz po ugotowaniu ryżu (ale nie gorącej!) na około 5 minut, a następnie dokładnie je spłukać. Po zastosowaniu ryżowej płukanki, włosy stają się grubsze i o wiele łatwiej się układają.

Wodę ryżową można wykorzystać także do kąpieli, zwłaszcza u osób z podrażnioną skórą. Skrobia zawarta w tej wodzie łagodzi podrażnienia. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE