Witamina D: sposób na bolesne miesiączki

2016-06-21 8:47

Witamina D pomaga na bolesne miesiączki - to wynika z badań. Okazało się też, że pobudza ona do działania komórki jelita cienkiego, zapobiega nadmiernemu wydalaniu wapnia i fosforu oraz utrzymuje ich stałe stężenie we krwi. Czy witamina D okaże się remedium na bolesne miesiączki?

witamina D menstruacja
Autor: Photos.com Do długiej listy zalet witaminy D dołączyła kolejna. Otóż okazuje się, że podanie wysokiej dawki witaminy D może pomóc kobietom cierpiącym na silne bóle menstruacyjne .

Spis treści

  1. Bóle miesiączkowe a witamina D
  2. Zobacz jakie są objawy niedoboru witaminy D [WIDEO]
  3. Im niższy poziom witaminy D we krwi, tym silniejsze bóle
  4. Badania nadal trwają

Witamina D w wysokich dawkach sprawdza się, gdy męczą cię bolesne miesiączki. Sprawdza się też w profilaktyce leczenia nowotworów, zwłaszcza raka okrężnicy, piersi czy prostaty. Jest odpowiedzialna za stan naszych kości, wspomaga system odpornościowy, reguluje produkcję i wydzielanie insuliny oraz pomaga w utrzymaniu zdrowego systemu nerwowego i układu mięśni. Do tej długiej listy zalet, ostatnio dołączyła kolejna. Okazuje się, że podanie wysokiej dawki witaminy D może pomóc kobietom cierpiącym na silne bóle menstruacyjne.

Bóle miesiączkowe a witamina D

Na bolesne miesiączki uskarża się co najmniej połowa kobiet w wieku reprodukcyjnym. Do najczęstszych dolegliwości należą bóle w podbrzuszu, zdarzają się też nudności, wymioty, biegunki, osłabienie i bezsenność. W łagodzeniu tych stanów stosuje się leki przeciwbólowe bez recepty, doustne leki antykoncepcyjne oraz metody domowe. Włoscy naukowcy z Uniwersytetu w Mesynie przeprowadzili badania w grupie 40 kobiet w wieku 18-40 lat, które narzekały na bolesne miesiączki. Połowa z nich na pięć dni przed menstruacją otrzymała jednorazowo bardzo dużą dawkę witaminy D3, natomiast druga połowa – placebo. Dwa miesiące później panie, które zażyły witaminę D uznały, że bóle miesiączkowe zmniejszyły się o ponad dwa punkty w skali od 0 do 10. Panie, które dostały placebo nadal uskarżały się na silne bóle.

Zobacz jakie są objawy niedoboru witaminy D [WIDEO]

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Im niższy poziom witaminy D we krwi, tym silniejsze bóle

Zdaniem naukowców za pierwotne bóle miesiączkowe odpowiada nadmierna produkcja w macicy związków pozapalnych (prostaglandyny). Witamina D prawdopodobnie zmniejsza syntezę tych związków, przez co automatycznie działa przeciwbólowo. Dodatkowo okazało się również, że u tych pacjentek, u których występował niski poziom witaminy D we krwi, bóle miesiączkowe były zdecydowanie silniejsze.

Badania nadal trwają

Trudno na razie mówić o kuracji witaminą D, bowiem terapia ta znajduje się ciągle w fazie badań. Nadal nie wiadomo np. jaka powinna być optymalna dawka terapeutyczna i czas trwania leczenia. Nie wiadomo również jak zareagują na kurację witaminą D kobiety, u których nie stwierdza się niedoboru tej witaminy. Dawka zastosowana w eksperymencie była wyjątkowo wysoka (300 tys. jednostek), co może się wiązać z ryzykiem działań niepożądanych, takich jak większa łamliwość kości u starszych kobiet czy zwiększony poziom wapnia we krwi. Zgodnie z zaleceniami amerykańskimi, dzienna dawka witaminy D dla kobiet w wieku 19-50 lat powinna wynosić 600 jednostek (maksymalna zaś nie powinna przekraczać 4 tys. jednostek).

Ile wiesz o witaminie D?

Pytanie 1 z 10
Na co wpływa witamina D?