Werbena - właściwości, zastosowanie. Możesz ją posadzić w doniczce

2021-01-08 11:09 Magda Mazurek

Werbena pospolita, nazywana także leczniczą, to roślina, która ma liczne zastosowania lecznicze. Od razu uprzedzimy, że nie powinny jej stosować kobiety w ciąży, bo powoduje skurcze macicy. Werbena ma piękny zapach i atrakcyjny wygląd, może być z powodzeniem hodowana w ogrodzie lub na balkonie.

Werbena pospolita
Autor: Getty Images Werbena pospolita rośnie dziko.

Werbena to zioło, które jest popularne w naszym kraju. Najpowszechniejsze, stosowane w leczniczych celach są liście werbeny pospolitej lub werbeny cytrynowej. Werbena jest znana od stuleci - podobno to właśnie wyciąg z werbeny miał służyć do tamowania krwi wypływającej z ran Chrystusa. W dawnych czasach podejrzewano werbenę o magiczne właściwości - mogła wywoływać sny, odpędzać złe moce i przynosić szczęście (noszona jako amulet). Jakie naprawdę werbena ma właściwości lecznicze?

Spis treści

 1. Werbena - zastosowanie lecznicze
 2. Werbena - co zawiera?
 3. Werbena cytrynowa
 4. Nalewka z werbeny

Na samym początku należy wspomnieć, że odmian werbeny jest dużo. W Polsce dziko rośnie werbena pospolita, nazywana także lekarską. Z kolei uprawia się najczęściej werbenę patagońską, krzaczastą, ogrodową i cytrynową. Zazwyczaj stosuje się napar z werbeny lub herbatę z jej dodatkiem - w sklepach są dostępne gotowe mieszanki, chociaż werbena jest dość łatwa w uprawie i z powodzeniem można hodować ją na ogrodzie lub balkonie.

Werbena - zastosowanie lecznicze

Werbena pospolita w przeszłości była podstawowym składnikiem eliksirów miłosnych, a także tych poprawiających pamięć i pobudzających. Przez kobiety była stosowana jako remedium na bolesne miesiączki, a matki karmiące stosowały ziele werbeny na pobudzenie laktacji.

Poza tym werbena znalazła zastosowanie jako środek napotny, przeciwzapalny, żółciopędny, przeciwzakrzepowy, przeciwgorączkowy i wykrztuśny. Uważa się, że werbena pomaga zwalczyć pasożyty, a także działa bakteriobójczo. Pomaga na bóle, także migrenowe, działa uspokajająco i wyciszająco. 

Werbenę można stosować w pierwszych dniach infekcji wirusowej:

 • działa napotnie,
 • zmniejsza gorączkę,
 • jest stosowana jako środek wykrztuśny, rozrzedza zalegającą wydzielinę,
 • działa przeciwzapalnie,
 • ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.

Werbenę można także wykorzystywać przy leczeniu dolegliwości układu pokarmowego:

Werbena jest stosowana jako remedium na dolegliwości typowo kobiecie - wywołuje miesiączkę w wypadku przedłużającego się cyklu, wspomaga laktację, ale jak już pisaliśmy - jest zabroniona w ciąży, bowiem powoduje skurcze macicy, a te mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu.

Werbena leczy także napięcia mięśniowe oraz wynikające z nich bóle, w tym bóle brzucha

Mniej oczywiste zastosowania werbeny to:

 • Werbena - na skórę

Okłady z werbeny można stosować na trudno gojące się rany, obrzęki oraz wysypki skórne. W tym celu stosuje się napar z werbeny, w którym moczy się gazę i następnie przykłada do skóry. Okłady z werbeny sprawiają, że skóra nie jest napięta, pacjenci odczuwają wyraźną ulgę. 

 • Werbena - do płukania jamy ustnej

Napar z werbeny może być stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej w celu zwalczania stanów zapalnych w jej obrębie.

 • Werbena - na oczy

Naparem z werbeny można przemywać oczy w przypadku wystąpienia zapalenia spojówek

Werbena - co zawiera?

W ziołolecznictwie wykorzystuje się głównie ziele werbeny, które zawiera:

 • fitosterole,
 • fenolokwasy,
 • glikozydy irydoidowe,
 • werbalinę,
 • antyoksydanty (flawonoidy, irydoidy).

Werbena cytrynowa

Werbena cytrynowa to popularna odmiana werbeny - charakteryzuje się odświeżającym, cytrynowym smakiem oraz bogatym aromatem. relaksacyjnie oraz uspokajająco. Podobnie jak werbena pospolita działa relaksacyjnie i uspokajająco, ale jest polecana także jako środek przeciwzmarszczkowy - dba o skórę i chroni przed przedwczesnym powstawaniem zmarszczek, 

Werbena cytrynowa pomaga na bóle głowy, bóle miesiączkowe, łagodzi stany depresyjne, pomaga łagodzić napięcia mięśniowe, łagodzi objawy bolesnych miesiączek, pomaga w zasypianiu, a także skutecznie odświeża oddech.

Nalewka z werbeny

Nalewkę z werbeny przygotowuje się w stosunku 1:5. Ziele werbeny powinno się zalać 40% alkoholem i macerować, a następnie odstawić na kilka tygodni w ciemne miejsce. Nalewkę z werbeny pospolitej powinno się pić po około 10 ml, do trzech razy dziennie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE