Suplementy diety na włosy, skórę, paznokcie. Jak działają nutrikosmetyki?

2022-10-08 18:23

Wklepywanie nawet najdroższych kremów nie da pożądanych rezultatów, jeśli brakuje ci witamin i minerałów. Możesz uzupełnić te niedobory, łykając nutrikosmetyki, czyli preparaty odżywiające skórę od środka.

suplementy na piękne włosy
Autor: Getty Images Suplementy na piękne włosy. Czy naprawdę działają?

Spis treści

  1. Co zawierają nutrikosmetyki, czyli kosmetyki w pigułce?
  2. Kiedy warto sięgnąć po nutrikosmetyki
  3. Uwaga: witaminy w nutrikosmetykach mogą zaszkodzić
  4. Najlepsze witaminy i minerały

Wygląd nie tylko skóry, ale też włosów i paznokci w dużym stopniu zależy od diety. Za ich kondycję odpowiedzialne są bowiem witaminy i pierwiastki śladowe dostarczane wraz z pożywieniem. Jeśli dieta jest zbyt uboga, otrzymane składniki odżywcze w pierwszej kolejności są kierowane do organów, które utrzymują cię przy życiu. Dla innych, mniej ważnych, już ich niestety nie starcza. Skóra zaczyna wtedy funkcjonować gorzej - wysycha oraz nieprawidłowo się złuszcza.

Takie problemy są bardzo często pierwszym sygnałem tego, że w organizmie brakuje niezbędnych substancji. Jeśli okres niedoboru składników przeciąga się, włosy tracą blask, a paznokcie stają się łamliwe. Czasem zmiana diety nie wystarcza, by uzupełnić braki niezbędnych substancji. W takich właśnie sytuacjach świetnie sprawdzają się nutrikosmetyki.

Co zawierają nutrikosmetyki, czyli kosmetyki w pigułce?

W tych, które wpływają na stan naszej skóry, znajdują się przede wszystkim witaminy A, E, C i z grupy B.

  • witamina A - reguluje proces rogowacenia naskórka,
  • witamina E - ogranicza stany zapalne, poprawia kondycję naczyń włosowatych i pośrednio zmniejsza suchość skóry,
  • witamina C - wzmacnia naczynia krwionośne i pomaga zredukować przebarwienia,
  • witamina B - łagodzi trądzik i zapalenia błon śluzowych, usuwa tzw. zajady, pomaga przy łojotoku i wypadaniu włosów, a także nieprawidłowym złuszczaniu naskórka.

W skład nutrikosmetyków wchodzą również substancje neutralizujące wolne rodniki, a przez to spowalniające procesy starzenia. Oprócz witamin E i C są to m.in. karotenoidy, flawonoidy, likopen czy koenzym Q10. Preparaty, które mają za zadanie poprawiać jędrność skóry i zmniejszać cellulit, zawierają m.in. substancje wzmacniające włókna kolagenu i elastyny, np. izoflawony (tzw. fitoestrogeny) naśladujące działanie estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Z kolei w środkach działających na włosy i paznokcie znajdziesz takie składniki jak kwas pantotenowy, cynk, krzem czy wapń.

Kiedy warto sięgnąć po nutrikosmetyki

Przydadzą się wszystkim osobom z wyraźnymi objawami niedoborów, np. nieprawidłowo złuszczającą się skórą czy wypadającymi włosami. Również tym, którzy żyją w ciągłym stresie, palą papierosy czy intensywnie się odchudzają - nawet jeśli jeszcze nie mają problemów ze skórą czy paznokciami. Sytuacje te prowadzą bowiem do dużych ubytków substancji odżywczych, a to z czasem niekorzystnie odbija się na wyglądzie. Pamiętaj, że kupno jakiegokolwiek suplementu trzeba skonsultować z lekarzem (najlepiej dermatologiem lub internistą). On oceni najlepiej, których witamin i minerałów ci brakuje i jaki preparat będzie odpowiedni. Tylko on jest również w stanie stwierdzić, czy trapiące cię dolegliwości są skutkiem defektu kosmetycznego, czy objawem jakiejś choroby, której nutrikosmetykami wyleczyć się nie da. Pod żadnym pozorem nie łykaj nutrikosmetyków bez konsultacji z lekarzem, jeśli przyjmujesz inne suplementy diety lub leki - dawki witamin po zsumowaniu mogą przekraczać zalecaną dzienną porcję, a składniki nutrikosmetyków mogą zmniejszać wchłanialność substancji zawartych w lekach.

Zdaniem eksperta
Dr Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska

- Nasza dieta jest niedoskonała i mogą występować w niej niedobory, które czasami powodują pewne defekty kosmetyczne. Ostatnio w aptekach pojawia się coraz więcej preparatów mających za zadanie przyspieszyć odrost włosów, odnowę płytki paznokciowej czy regenerację skóry. Warto z nich korzystać, ale trzeba to robić bardzo rozważnie. Ostatnie badania wykazały np., że zbyt duże dawki witamin antyoksydacyjnych, szczególnie beta-karotenu i witaminy E, podawane w tabletkach nie działają zawsze ochronnie na organizm, a u niektórych osób mogą wręcz stymulować powstawanie niekorzystnych związków, np. wolnych rodników. Prowadzi to nie tylko do pogorszenia stanu skóry, ale np. u osób palących może sprowokować rozwój raka płuc. Nie znaczy to, że nie należy przyjmować zestawu witamin, jeśli pojawiają się niedobory. Musi to jednak stwierdzić lekarz. Poza tym pamiętajmy, że najlepsze witaminy i minerały to te naturalne, znajdujące się w pożywieniu.

Uwaga: witaminy w nutrikosmetykach mogą zaszkodzić

Dlatego właśnie bardzo uważnie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania - zwłaszcza jeżeli decydujesz się na łykanie nutrikosmetyku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Znajdziesz tam szczegółowe informacje dotyczące dawkowania preparatu.Nadmiar witamin może być groźny. Niektóre wydalane są z moczem, ale inne odkładają się w organizmie i może dojść do przedawkowania. Bardzo niebezpieczne może być np. łykanie bez opamiętania kapsułek z witaminą A. Grozi to zatruciem z wymiotami oraz biegunką, odwapnieniem kości, zaburzeniami widzenia i wypadaniem włosów.Uważnie czytaj informacje o tym, kiedy zażywać preparat - przed posiłkiem, po nim czy w trakcie jedzenia. Te zasady są ściśle związane z cechami substancji wchodzących w skład preparatu. Jeśli jakiś składnik lepiej się rozpuszcza i wchłania np. w żołądku, nie zażywaj preparatu kilka godzin po posiłku, bo wtedy żołądek wykonuje serię skurczów i wszystko z niego jest wypychane do okrężnicy. Składniki lecznicze są więc w nim za krótko, by mogły zostać wchłonięte. Nie stosując się do tego typu zaleceń, nie ryzykujesz przykrych skutków zdrowotnych, ale odbierasz nutrikosmetykowi szansę zadziałania.

Najlepsze witaminy i minerały

To te znajdujące się w żywności. Jeśli dobrze skomponujesz dietę, zapobiegniesz niedoborom. Oto źródła potrzebnych składników:

  • witamina A - marchew, papryka, pomidory, szpinak
  • witaminy z grupy B - ryż, zboża, ziemniaki, mięso, nabiał
  • witamina E - soja, oleje roślinne
  • witamina C - owoce cytrusowe, sok z czarnych porzeczek, kapusta kiszona, owoce dzikiej róży (również suszone)
  • wapń - nabiał, warzywa liściaste, żółtko jaj
  • cynk - mięso, nabiał, rośliny strączkowe, warzywa
  • krzem - marchew, pietruszka, buraki, zboża
  • flawonoidy – kasza gryczana, cytrusy, czerwone wino
Problem
  • Nutrikosmetyki mają podobny skład do tradycyjnych preparatów witaminowo-mineralnych. Te drugie mają jednak zaspokajać ogólne dzienne zapotrzebowanie organizmu na wszystkie witaminy i minerały. Tymczasem nutrikosmetyki dostarczają przede wszystkim tych substancji, które poprawiają stan skóry czy paznokci.
  • Niektóre nutrikosmetyki działają już po paru tygodniach, inne trzeba łykać kilka miesięcy. Nie licz jednak, że nutrikosmetyk odmłodzi cię nagle o parę lat. Wzmocni nieco włosy i poprawi stan skóry, ale rewolucji nie będzie.
  • Niektóre składniki obecne w nutrikosmetykach znajdziesz też w kremach i maseczkach. Jeśli masz niedobór jakiejś substancji, działaj z dwóch stron - i od środka, i od zewnątrz. Wtedy osiągniesz lepsze rezptaty.

miesięcznik "Zdrowie"