Herbata z pokrzywy – właściwości, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne. Jak zrobić napar z pokrzywy?

2023-08-10 10:29

Orzeźwiająca herbata z pokrzywy to jeden z najlepszych przepisów na wykorzystanie tej rośliny leczniczej, która od wieków doceniana jest w medycynie ludowej. Jakie właściwości ma herbata z pokrzywy i jak ją zrobić?

Herbata z pokrzywy
Autor: Getty Images Najłatwiej jest pić napar z pokrzywy w formie herbaty. Można do tego użyć świeżych lub suszonych liści pokrzywy. Świeże liście parzymy przez 30 sekund, a suszone - ok. 2 minut. Na rynku są też dostępne gotowe herbatki z pokrzywy w torebkach

Herbata z pokrzywy (Urtica dioica L.) to bardzo dobry sposób na wykorzystanie prozdrowotnych właściwości tej rośliny. Jest aromatyczna i orzeźwiająca, można ją pić zarówno latem, jak i zimą.

Do przygotowania herbaty z pokrzywy można wykorzystać nie tylko same liście tej rośliny, ale także ziele pokrzywy (ulistnione pędy) - oba surowce zbiera się przed okresem kwitnienia, czyli w kwietniu i maju, gdyż wtedy mają najwięcej właściwości leczniczych. Gdy pokrzywa zakwitnie, traci większość z nich.

Pokrzywę najlepiej jest zbierać samodzielnie, ale z dala od dróg i torów, gdzie może być skażona. Podczas zbiorów należy zaopatrzyć się w rękawiczki, które ochronią nas przed włoskami parzącymi zlokalizowanymi na górnej stronie liście. Po zebraniu można też poczekać, aż pokrzywa zwiędnie, bo wtedy traci swoje właściwości parzące.

Spis treści

  1. Herbata z pokrzywy – właściwości
  2. Herbata z pokrzywy – na co pomaga?
  3. Herbata z pokrzywy – zastosowanie
  4. Herbata z pokrzywy – przeciwwskazania
  5. Herbata z pokrzywy a antykoncepcja
  6. Herbata z pokrzywy w ciąży
  7. Herbata z pokrzywy a karmienie piersią
  8. Czy dzieci mogą pić pokrzywę?
  9. Picie pokrzywy – skutki uboczne
  10. Jaka jest najlepsza herbata z pokrzywy?
  11. Herbata z pokrzywy – jak zrobić?
  12. Herbata z pokrzywy – jak często pić?
  13. Herbata z pokrzywy na czczo

Herbata z pokrzywy – właściwości

Pokrzywa to niezwykła roślina od pokoleń stosowana w medycynie ludowej. Niektórzy nazywają ją nawet naturalnym antybiotykiem, gdyż zawiera mnóstwo aktywnych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Czytaj też:

Herbata z pokrzywy – na co pomaga?

Dzięki bogactwu zawartych witamin i minerałów herbata z pokrzywy ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Sprzyja prawidłowej pracy układu moczowego, z czego jest najbardziej znana, ale to niejedyne jej zastosowanie. Co znajduje się w herbacie z pokrzywy?

Herbata z pokrzywy – zastosowanie

Herbata z pokrzywy może być stosowana przy zapaleniach pęcherza, skłonności do infekcji pęcherza, skłonności do zatrzymywania wody w organizmie np. przy lekkiej niewydolności żylnej. Polecana jest mężczyznom jako remedium na problemy z prostatą. Może działać pomocniczo przy alergiach, stanach zapalnych. Polecana jest przy anemii. Może sprzyjać regulowaniu wydzielania hormonów przez organizm. Ponadto uważa się, że może naturalnie oczyszczać organizm. Zauważono również korzystny wpływ pokrzywy na stan włosów i paznokci.

Herbata z pokrzywy na odchudzanie

Herbata z pokrzywy pomaga pozbywać się nadmiaru wody z organizmu, ponieważ działa łagodnie moczopędnie. Ponadto, uważa się, że herbata z pokrzywy działa korzystnie na przemianę materii. Może sprzyjać przyspieszeniu trawienia.

Herbata z pokrzywy na odchudzanie może się sprawdzić jako środek wspomagający utratę kilogramów. Jest przy tym bezpieczna dla organizmu, ponieważ nie powoduje efektów przeczyszczających, a działanie moczopędne jest na tyle łagodne, że nie powoduje odwodnienia.

Herbata z pokrzywy na włosy

Bogactwo witamin, które są obecne w pokrzywie, korzystnie wpływa na stan włosów. Są wzmacniane od wewnątrz. Osoby regularnie pijące herbatę z pokrzywy, zauważają wzmocnienie i zagęszczenie włosów. Poprawia się również stan płytki paznokci. Żeby uzyskać efekt pięknych włosów, należy pić herbatę z pokrzywy codziennie.

Poznaj lecznicze właściwości pokrzywy - do czego można wykorzystać pokrzywę [WIDEO]

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie

Herbata z pokrzywy – przeciwwskazania

Herbaty z pokrzywy nie powinny pić osoby uczulone na tę roślinę (co wbrew pozorom nie zdarza się zbyt często), a także małe dzieci (w ich przypadku brak wiarygodnych badań na ten temat).

Herbata z pokrzywy a antykoncepcja

Chociaż prawdą jest, że niektóre zioła i leki mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych, jednak w przypadku pokrzywy nie stwierdzono takiego wpływu na organizm kobiet. Oznacza to, że można pić herbatę z pokrzywy nawet podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Herbata z pokrzywy w ciąży

Organizm kobiety w ciąży niekiedy diametralnie inaczej reaguje na produkty, substancje, zioła, które wcześniej nie stanowiły żadnego problemu. Może więc zdarzyć się, że ta sama herbatka z pokrzywy, która przed ciążą nie stanowiła żadnego problemu, w trakcie ciąży zacznie uczulać.

Dlatego należy uważnie obserwować swój organizm i zwracać uwagę na wszystkie symptomy. Nawet jeśli nie występują żadne niepokojące objawy, zaleca się ograniczenie spożycia herbaty z pokrzywy w ciąży do dwóch filiżanek na dzień.

Herbata z pokrzywy a karmienie piersią

Osoby karmiące piersią nierzadko zastanawiają się, jak picie herbaty z pokrzywy w czasie karmienia będzie oddziaływać na organizm mamy i dziecka. Nie ma powodów do obaw, picie herbaty z pokrzywy może nawet sprzyjać zwiększeniu laktacji.

Nie zauważono również, aby herbatka z pokrzywy wypita przez mamę, jakkolwiek negatywnie działała na niemowlę. Oznacza to, że można pić herbatkę z pokrzywy bez przeszkód, nawet w okresie karmienia piersią.

Czy dzieci mogą pić pokrzywę?

Zaleca się, aby nie podawać herbaty z pokrzywy dzieciom młodszym niż 3-letnie. Wynika to m.in. z uwagi na potencjalne ryzyko uczulenia. Natomiast dzieci po 3 r.ż. mogą pić niesłodzoną lub słodzoną miodem herbatę z pokrzywy np. w stanach osłabienia organizmu, ponieważ pokrzywa może wzmacniać, a nawet działać pomocniczo przy anemii.

Picie pokrzywy – skutki uboczne

Jak w przypadku wszelkich produktów spożywczych, tak również przy piciu pokrzywy, może nastąpić reakcja wskazująca na uczulenie albo nadwrażliwość na pokrzywę. Najczęstsze objawy niepożądane to swędzenie skóry, uczucie pieczenia skóry, wysypka na skórze, uczucie pieczenia i puchnięcia języka, obrzęk twarzy. W przypadku obrzęków i duszności należy skonsultować się z lekarzem i zażyć leki przeciwhistaminowe.

U niektórych osób po spożyciu herbaty z pokrzywy mogą pojawić się dolegliwości żołądkowe jak zaparcia lub biegunki. W rzadkich przypadkach może dochodzić do wahań poziomu glukozy we krwi, jak również do wahań ciśnienia krwi.

Jaka jest najlepsza herbata z pokrzywy?

Uważa się, że najlepsza herbata z pokrzywy to ta, którą zaparza się z trzech górnych warstw liści. Za najsmaczniejsze i najdelikatniejsze uchodzą młode liście pokrzywy. To właśnie je warto zbierać, celem zrobienia herbaty z pokrzywy. Jeśli nie mamy możliwości samodzielnego zbioru pokrzyw, warto kupić naturalne produkty i całe liście do zaparzania. Gorszym rozwiązaniem jest sproszkowany susz dostępny w torebkach do zaparzania. Herbata z pokrzywy świetnie smakuje z dodatkiem plasterka cytryny lub listkiem mięty. Można ją również słodzić miodem lub wybrać wariant z miodem i cytryną. 

Czytaj też:

Herbata z pokrzywy – jak zrobić?

Herbatę z pokrzywy można przygotować z liści świeżych bądź suszonych. Jedną czubatą łyżeczkę do herbaty liści pokrzywy zalewa się wrzątkiem i pozostawia do naciągnięcia. Napar ze świeżych liści parzy się około pół minuty, natomiast z liści wysuszonych nieco dłużej: 1-2 minuty. Jeśli czas parzenia wydłużymy do 10 minut, kolor i zapach naparu będą intensywniejsze i będzie on miał silniejsze działanie moczopędne. Świeże liście przed zalaniem wrzątkiem należy opłukać i rozdrobnić.

Herbata z pokrzywy – jak często pić?

Herbatę z pokrzywy można pić codziennie. Jednak zaleca się, aby nie przekraczać 4 filiżanek tego naparu na dzień. Większa ilość herbaty z pokrzywy może przyczyniać się do nadmiernego wydalania moczu, a wraz z nim, do utraty elektrolitów. Poza tym to, co jest niewątpliwym atutem herbaty z pokrzywy, czyli obniżanie poziomu cukru, u osób wrażliwych lub chorujących na cukrzycę może spowodować komplikacje zdrowotne. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto omówić z lekarzem to, jak często można sięgać po herbatę z pokrzywy.

Herbata z pokrzywy na czczo

Herbatę z pokrzywy zaleca się pić na czczo raz lub dwa razy dziennie, bez cukru. Dla poprawy smaku można do niej dodać melisę, miętę, rumianek albo sok owocowy.