Rośliny napotne: rośliny, które obniżają gorączkę

2020-10-21 13:40 Magdalena Gajda

Rośliny napotne stosuje się od wieków w medycynie ludowej pod każdą szerokością geograficzną jako wsparcie w leczeniu objawów przeziębienia, grypy i innych infekcji. Jak działają rośliny napotne? Jakie rośliny napotne są szczególnie cenione u nas?

Rośliny napotne to rośliny, które dzięki swoim składnikom pobudzają do bardziej intensywnej pracy nasze gruczoły potowe. Obfite poty pomagają zaś nie tylko obniżyć wysoką temperaturę ciała (gorączkę), ale też usunąć z organizmu chorobotwórcze drobnoustroje.

To dlatego zioła napotne najczęściej polecane są przy infekcjach, których objawem jest gorączka, np.:

Zastosowanie roślin napotnych rozważa się także u pacjentów, u których zachodzi potrzeba odciążenia pracy nerek i szybkiego, przez skórę, pozbycia się z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

Oto 4 rośliny napotne, które są najczęściej stosowane w Polsce.

Spis treści

 1. Rośliny napotne: malina właściwa
 2. Rośliny napotne: lipa drobnolistna i szerokolistna
 3. Rośliny napotne: brzoza brodawkowata
 4. Rośliny napotne: czarny bez

Rośliny napotne: malina właściwa

Malina właściwa (inaczej: maliniak) to najbardziej tajemnicza ze wszystkich roślin napotnych. Do celów leczniczych używa się u nas zarówno owoców jak i liści malin, ale to owoce wykazują główne właściwości napotne.

Zawierają one:

Ale uwaga! Jak dotąd nie udało się w owocach malin wyizolować i określić substancji, która powoduje, że wzmagają one pocenie się. Wiadomo jednak, że reakcja ta następuje po upływie od 0,5 do 1 h od wypicia naparu z owoców malin lub soku malinowego.

Maliny – inne zastosowania: 

 • w leczeniu anemii (niedokrwistości)
 • jako środek przeciwko biegunce
 • jako środek rozkurczowy w skurczach jelit i macicy
 • jako środek w leczeniu nerwic

Rośliny napotne: lipa drobnolistna i szerokolistna

Lipa to druga pod względem popularności roślina napotna. Surowcem leczniczym w drzewie lipy są jego kwiaty. Zawierają one:

Kwiaty lipy w postaci naparu lub herbaty stosuje się jednak nie tylko w celu wywołania lub zwiększenia potliwości, ale także:

Rośliny napotne: brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata, znana u nas bardziej jako po prostu brzoza biała, wykorzystywana jest od wieków - a zwłaszcza sok z brzozy (!) - jako roślina wzmacniająca. Właściwości lecznicze wykryto zarówno w jej liściach, jak i pączkach, soku i tzw. czyrach, czyli guzowatych naroślach na pniach tych drzew.

Najwięcej cech napotnych mają liście brzozy, które zawierają:

 • saponiny
 • flawonoidy
 • związki terpenowe
 • kwasy organiczne
 • garbniki katechinowe
 • sole mineralne

Liście brzozy wykorzystuje się więc także jako środek:

Rośliny napotne: czarny bez

Czarny bez (inaczej: bez lekarski, bez apteczny) to roślina lecznicza popularna niemal na całym świecie. Do celów leczniczych wykorzystuje się wszystkie części tej rośliny: kwiaty, owoce, a także liście i korę.

Co ciekawe, podobnie jak w przypadku maliny, tak i w owocach czarnego bzu, znajduje się związek odpowiadający za ich właściwości napotne, ale do tej pory go nie określono. Wiadomo jednak, że owoce czarnego bzu zawierają m.in.:

Owoce czarnego bzu polecane są jako środek napotny, ale przy różnego rodzaju infekcjach jesienno-zimowych warto sięgnąć także po wyciąg z kwiatów tej rośliny. Stosowany zewnętrznie do płukania gardła skutecznie łagodzi jego ból.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE