INHALATOR - rodzaje. Inhalator ciśnieniowy, proszkowy, pneumatyczny i ultradźwiękowy

2017-10-09 16:13 Monika Majewska

Inhalator to aparat do rozpylania substancji przeznaczonych do inhalacji. W sprzedaży są cztery podstawowe rodzaje inhalatorów: ciśnieniowe i proszkowe, które należą do grupy tzw. inhalatorów kieszonkowych, oraz pneumatyczne i ultradźwiękowe, określane mianem nebulizatorów. Do czego służą poszczególne rodzaje inhalatorów? Jak wybrać najlepszy inhalator dla siebie?

Inhalator to aparat do rozpylania substancji przeznaczonych do inhalacji, czyli wdychania pary, gazów lub rozpylonych substancji w celach leczniczych. Obecnie na rynku są dostępne cztery rodzaje inhalatorów. Ze względu na wybrany roztwór leku i sposób podania go do dróg oddechowych wyróżnia się inhalatory kieszonkowe (ciśnieniowe i proszkowe) i tzw. nebulizatory (inhalatory pneumatyczne i ultradźwiękowe). Te pierwsze są inhalatorami doraźnymi, które stosuje się w chwili ataku duszności. Z kolei nebulizatory to inhalatory zachowawcze, stosowane zawsze o tej samej porze w celu zapobiegania wystąpieniu ataków.

Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem - (MDI - metered dose inhalers)

Inhalatory ciśnieniowe zawierają lek w skompresowanej formie. Po naciśnięciu przystawki ciśnieniowej, która znajduje się w górnej część inhalatora, dochodzi do uwolnienia dokładnie określonej porcji leku w postaci sprężonego gazu. Podczas wykonania inhalacji konieczne jest skoordynowanie uwolnienia leku z wdechem - od tego zależy skuteczność inhalacji. W celu ułatwienia stosowania inhalatorów ciśnieniowych, dostępne są przystawki objętościowe. Są one przeznaczone głównie dla osób starszych i dzieci.

Inhalatory proszkowe (DPI - dry powder inhaler)

Inhalatory proszkowe są łatwiejsze w obsłudze niż inhalatory ciśnieniowe, ponieważ porcja leku zostaje uwalniania z dozownika przy wykorzystaniu siły wdechu pacjenta. Podczas inhalacji dochodzi do przekłucia opakowania leku zawierającego kapsułkę i jego rozgniecenia, co powoduje uwolnienie proszku. Skuteczność wyzwolenia dawki zależy więc od siły wykonanego wdechu, którą ocenia się wielkością szczytowego przepływu wdechowego.

Inhalatory ultradźwiękowe

Inhalatory ultradźwiękowe wytwarzają lek w postaci aerozolu dzięki energii ultradźwięków, o częstotliwości drgań 1-2 MHzz, która jest generowana przez specjalny aparat.

Inhalatory ultradźwiękowe stosowane są przede wszystkim do nawilżania dróg oddechowych (np. solą fizjologiczną czy solankami). Stosuje się je również do podawania mukolityków (leków zmniejszających lepkość śluzu w drogach oddechowych). Dzięki temu, że inhalator ultradźwiękowy wytwarza cząstki o stosunkowo małych wymiarach, które penetrują przede wszystkim oskrzela i oskrzeliki, jest wykorzystywany przy leczeniu mukowiscydozy oraz rehabilitacji oddechowej.

Nebulizacja ultradźwiękowa jest przeciwwskazana u noworodków i dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia.

Za pomocą inhalatora ultradźwiękowego nie można podawać leków, takich jak: dornaza-alfa, antybiotyków i glikokortykosteroidów.

Inhalatory pneumatyczne

W przeciwieństwie do inhalatorów ultradźwiękowych, inhalatory pneumatyczne są przystosowane do podawania precyzyjnych dawek leku. Inhalatory pneumatyczne w celu wytworzenia aerozolu wykorzystują sprężone powietrze, tlen lub inny neutralny gaz medyczny. inhalator pneumatyczny składa się ze sprężarki pneumatycznej zasilanej z sieci lub baterii, która łączy się przewodem z nebulizatorem, będącym jednocześnie miejscem rozpraszania leku do postaci aerozolu, jak i pojemnikiem na lek.

Leki zalecane do stosowania w nebulizacji za pomocą inhalatorów pneumatycznych to m.in. niektóre antybiotyki, glikokortykosteroidy i leki rozszerzające oskrzela.

Wadą inhalatorów pneumatycznych jest obniżanie się temperatury aerozolu, co niekorzystnie działa na drogi oddechowe. Dlatego warto wybrać inhalatory wyposażone są w termostat. Do starszych modeli można zainstalować przystawkę termalną, dzięki której aerozol osiąga prawidłową temperaturę 28-37 st. C.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
TomekKról
|

My od jakiegoś czasu używamy DIagnostic Nano - fajny jest, bo ma wymienną "końcówkę" i może z niego korzystać nasza córa i ja... :)

magda3
|

Polecam inhalator. Lek w małych cząsteczkach szybko jest dostarczany przez urządzenie do płuc, czy oskrzelików. Fajna sprawa, jeśli dziecko potrzebuje szybkiego leczenia zapalenia płuc itp. Bezpośrednia terapia, bez skutków ubocznych.