Porządki w domowej apteczce. Ile może stać otwarty syrop, antybiotyk, krople?

2014-01-22 8:35 Justyna Nowicka

Sprzątanie w domowej apteczce to czynność, którą raz na jakiś czas należy wykonać. Trzeba usunąć z niej przeterminowane leki i suplementy diety, uzupełnić środki opatrunkowe. W tym przypadku nie warto robić zapasów. Sprawdź, jak długo można przechowywać otwarte leki oraz gdzie je wyrzucić?

Nawet gaziki i plastry mają swój termin ważności, po jego upływie nie ma gwarancji sterylności pierwszych, drugie zaś mogą stracić właściwości przylepne. Przeterminowane leki mogą być niebezpieczne. Dlatego co pół roku przejrzyj zawartość apteczki.

Posłuchaj, jak długo można przechowywać otwarte leki oraz gdzie wyrzucić zużyte. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Czy leki po terminie przestają działać?

Niekiedy przeterminowany lek może nadal działać, ale pewniejsze, że utraci właściwości i będzie nieskuteczny. Istnieje też ryzyko, że wskutek rozpadu substancji czynnych może zaszkodzić i np. wywołać objawy niepożądane (np. biegunka, wymioty).

Z drugiej strony, jeśli lek ma termin ważności np. 25 X 2013 r., to nie znaczy, że nazajutrz przestanie działać. Lecz producent nie gwarantuje, że zażywanie leku po upływie terminu ważności jest bezpieczne.

Uwaga! Często zamiast pełnej daty jest podany tylko miesiąc i rok, co oznacza, że lek jest skuteczny do ostatniego dnia wskazanego miesiąca. I jeszcze jedno: Lepiej zrezygnować z kupna leku, gdy jego ważność wkrótce się kończy, bo nie zdążymy zużyć specyfiku.

To ci się przyda

Gdzie wyrzucić przeterminowane leki?

Nie wolno żadnych lekarstw wyrzucać do kosza na śmieci ani spuszczać z wodą. Leki przeterminowane należy zanieść do apteki. Nawet jeśli nie ma w niej specjalnego pojemnika, farmaceuta przyjmie je i odda do zutylizowania.

Ile może stać otwarty syrop, krople, antybiotyk?

Leki pakowane w tzw. blistry można stosować do końca terminu ważności. Ale jeśli np. opakowanie zostało podzielone na pół i nie można doczytać się na nim daty (jest wytłoczona na pudełku i na folii), nie wolno ich zażywać. Tak samo jak pojedynczych tabletek, które wypadły z opakowania.

Krople do oczu mają zwykle długi termin, ale trzeba je zużyć w ciągu 4 tygodni od otwarcia opakowania, potem tracą sterylność. Dlatego są zwykle pakowane w małe buteleczki lub opakowania jednorazowe.

Zawiesiny (np. antybiotyki przygotowane z proszku dla dzieci) mają jeszcze krótszy żywot: po wymieszaniu proszku z wodą można je stosować od 5 do 14 dni.

Syropy i leki w płynnej postaci, choć mają długi termin ważności, to jednak wskutek naszego postępowania szybko się starzeją: niedokładnie dokręcamy zamknięcie (zwłaszcza gdy jest oblepione syropem), narażamy je na działanie światła i ciepła.

Leki robione na zamówienie mają krótki termin ważności, zależy on od formy preparatu: od tygodnia (np. mikstury z cukrem) do 3 miesięcy (te na spirytusie). Apteka zawsze umieszcza tę datę na opakowaniu.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
zirytowana
|

artykuł mało konkretny! wiadomo że jak się źle się przechowuje to traci ważnośc ale powinno być podane dla tych co pilnują co i jak