Niebezpieczne składniki w syropach na kaszel

2019-11-04 9:01 AM

Niebezpieczne składniki w syropach na kaszel to coś, na co powinni uważać nie tylko pediatrzy, ale i rodzice, którzy w oczekiwaniu na wizytę u lekarza chcą pomóc dziecku lekami z apteki dostępnymi bez recepty. Niestety wiele farmaceutyków dostępnych na rynku zawiera niebezpieczne składniki. Na jakie substancje uważać w syropach na kaszel?

Niebezpieczne składniki w syropach na kaszel 

Kaszel jest bardzo często pierwszym objawem rozwijającej się infekcji. Dzielimy go na kaszel suchy i kaszel mokry. Rodzice zazwyczaj nie mają problemu z odróżnieniem obu rodzajów kaszlu, jednak wybierając preparaty na własną rękę łatwo jest kupić syrop na kaszel z niebezpiecznymi składnikami w składzie. W tym celu należy dokładnie czytać skład (ulotkę) leku.

Należy zachować szczególną czujność wybierając preparat przeciwkaszlowy dla dziecka. Istnieje wiele substancji, które są nieodpowiednie dla młodego organizmu. Zaliczamy do nich:

  • butamirat,
  • dekstrometorfan,
  • kodeinę.

Substancje te przy dłuższym stosowaniu mogą powodować między innymi uzależnienie. 

Zalecenia są jasne - leki z butamiratem są przeciwwskazane u dzieci poniżej 2. roku życia oraz chorujących na astmę, preparaty z dekstrometorfanem nie są wskazane u dzieci poniżej 3 lat. W przypadku kodeiny ograniczenia wiekowe są wyższe - nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 12. roku życia ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań i uzależnienia. European Medicines Agency podkreśla, że kodeina jest przetwarzana w morfinę, co sprawia, że dzieci są bardziej narażone na wywołane nią działania niepożądane.

Kiedy kaszel jest potrzebny?

Kaszel jest reakcją bezwarunkową organizmu. Dochodzi do niego w wyniku podrażnienia tzw. punktów kaszlowych umiejscowionych w tchawicy, krtani, nosie, gardle, oskrzelach lub jako bezpośredni impuls ze strony tkanki płucnej, oskrzeli lub innych narządów. Tłumienie kaszlu nigdy nie jest dobrym pomysłem - ma on za zadanie oczyścić organizm z zalegającej wydzieliny. Oczywiście są wyjątki, kiedy hamowanie odruchu kaszlu ma medyczne uzasadnienie.

Niebezpieczne substancje w syropach na kaszel - charakterystyka, co powodują

Zajmijmy się teraz niebezpiecznymi substancjami w syropach na kaszel. Jakie są? Co powodują? Jak działają? 

Zacznijmy od kodeiny, a dokładniej fosforanu kodeiny, będącego pochodną morfiny i należącego do opioidów. Kodeina niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, zwłaszcza jeśli jej dawka jest zbyt duża. Dzieci nie powinny jej spożywać przynajmniej do 12. roku życia. 

Jak działa kodeina? Fosforan kodeiny wpływa na odpowiedzialny za kaszel ośrodek w mózgu. To właśnie tam pod wpływem enzymów kodeina przekształca się w morfinę, klasyfikowaną jako narkotyk. Kodeina w większej dawce powoduje euforię, zaburzenia nastroju, senność, zaburzenia oddychania, kołatanie serca, nadmierną potliwość, zwężenie źrenic. Mówiąc o osobach dorosłych optymalną dawką jest 45 mg na dobę. Przedawkowanie może powodować zaburzenia pracy mózgu, napady lękowe i agresję.

Kodeina jest szczególnie niewskazana osobom chorym na astmę! Zmniejsza ona bowiem częstotliwość oddechu. Pamiętajmy, by unikać syropów z nią u dzieci.

Dekstrometorfan to kolejna substancja, którą znajdziemy w syropach na kaszel. Często jest wykorzystywany przy leczeniu zapalenia oskrzeli i zapalenia gardła. Jest substancją tłumiącą odruch kaszlu, może także powodować odurzenie - u osób dorosłych już w dawce 220 mg na dobę. Mogą wtedy pojawić się zaburzenia oddechu, odbierania bodźców oraz nadmierna euforia. 

Kolejną substancją, którą znajdziemy w syropach na kaszel, a na którą trzeba uważać jest butamirat. Oddziałuje on na ośrodek oddechowy w rdzeniu przedłużonym. Przyjmowanie go może spowodować wystąpienie nudności, wymiotów, biegunki oraz zawrotów głowy. W przypadku przedawkowania możemy spodziewać się zaburzeń równowagi i obniżenia ciśnienia tętniczego. Tej substancji powinny unikać nie tylko dzieci do 3. roku życia, ale i kobiety ciężarne oraz karmiące.

Bezpieczne składniki w syropach na kaszel

Lecząc kaszel nie leczymy przyczyny choroby, kaszel bowiem, jak wspominaliśmy, jest tylko jej objawem. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów infekcji dziecko należy wspomóc nebulizacją, odpowiednią dietą, probiotykami oraz preparatami roślinnymi, które w przypadku kaszlu nawilżą i ułatwią regenerację uszkodzonej śluzówki.

Jeśli dziecko męczy suchy i nieproduktywny kaszel można stosować preparaty roślinne nawilżające śluzówkę - np. zawierające porost islandzki (o działaniu przeciwkaszlowym i przeciwzapalnym), działające przeciwbakteryjnie (zawierające wyciąg z sosny) oraz preparaty wspomagające działanie wykrztuśne i rozkurczowe (zawierające czarny bez, tymianek i podbiał). Czarny bez w postaci soku nie tylko złagodzi kaszel, ale także wspomoże organizm w walce z infekcją, jest bowiem prawdziwą bombą witaminową. 

Stosować można także syrop z sosny, który działa wykrztuśnie i bakteriobójczo. Zalecany jest przy problemach z górnymi drogami oddechowymi i zapaleniu gardła. 

Skuteczna jest także drosera wykorzystywana w syropach na kaszel suchy, napadowy, drażniący z tendencją do prowokowania wymiotów. Syrop z droserą znajdują zastosowanie w leczeniu infekcji dróg oddechowych, a dzięki zawartości składników pochodzenia naturalnego, łagodzi kaszel i ułatwia oddychanie.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Packa
|

Najgorsze jest to, że kodeina w syropach i tabletkach jest celowo wykorzystywana przez mlodziez w celach odurzania sie...