Jakie leki na wysoki poziom cholesterolu. Przegląd dostępnych opcji

2021-10-28 11:50

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak jego nadmiar może doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku stwierdzenia jego nieprawidłowego poziomu rozpocząć leczenie. Sprawdź, jakie leki na wysoki poziom cholesterolu dostępne są w aptekach.

jakie-leki-na-wysoki-poziom-cholesterolu-przeglad-dostepnych-opcji
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Prawidłowy poziom cholesterolu
  2. Przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu
  3. Jak obniżyć poziom cholesterolu?
  4. Leki na wysoki poziom cholesterolu - bez recepty
  5. Leki na wysoki poziom cholesterolu – na receptę

Cholesterol, czyli organiczny związek z grupy steroli, niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu, m.in.:

  • jest budulcem błon komórkowych,
  • uczestniczy w produkcji hormonów,
  • jest niezbędny do przyswajania witaminy D,
  • stanowi składnik żółci i ułatwia proces trawienia tłuszczy.

Na całkowity poziom cholesterolu składają się dwa rodzaje lipoprotein – LDL „zły cholesterol” i HDL „dobry cholesterol”.

Prawidłowy poziom cholesterolu

Normy cholesterolu u dorosłych uzależnione są m.in. od płci, występowania chorób przewlekłych i stanu zdrowia. Prawidłowa wartość cholesterolu całkowitego powinna wynosić poniżej 190 mg/dl, a w przypadku występowania chorób współistniejących nie powinna przekroczyć 175 mg/dl.

Kontrola poziomu cholesterolu

Z kolei prawidłowy poziom cholesterolu LDL u osób dorosłych nie powinien przekroczyć 115 mg/dl, a u osób z grupy ryzyka 100 mg/dl. U osób z chorobami współistniejącymi jego wartość powinna wynosić mniej niż 70 mg/dl. Stężenie frakcji HDL powinno być większe od 40 mg/dl u mężczyzn i 45 mg/dl u kobiet.

Nie zapominajmy o normach cholesterolu u dzieci, u których poziom cholesterolu całkowitego nie powinien przekroczyć 170 mg/dl, a w przypadku występowania chorób współistniejących powinien wynosić mniej niż 130 mg/dl.

Przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu

Jedną z głównych przyczyn podwyższonego poziomu cholesterolu jest nieprawidłowa dieta, bogata w tłuszcze nasycone – głównie zwierzęce, a uboga w nienasycone – pochodzenia roślinnego. Fast foody, cukry, tłuste produkty mleczne czy konserwy także niekorzystnie wpływają na poziom cholesterolu w organizmie.

Nie bez znaczenia jest również zbyt mała aktywność fizyczna, spożywanie dużej ilości alkoholu, palenie papierosów czy predyspozycje genetyczne. Na podwyższony poziom cholesterolu mają wpływ choroby współistniejące, przyjmowane leki np. glikokortykosteroidy, jak i wiek – wraz z wiekiem poziom cholesterolu wzrasta.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Pierwszym krokiem do obniżenia poziomu cholesterolu jest zmiana diety i rozpoczęcie aktywności fizycznej. Chorzy powinni unikać produktów wysoko przetworzonych, tłustego nabiału, czerwonego mięsa. Codzienne menu należy wzbogacić o warzywa, owoce, ryby i produkty zawierające dużą ilość błonnika.

Jeśli ilość złego cholesterolu jest graniczna, to jego nadmiar można zmniejszyć zmianą trybu życia – ćwicząc co najmniej 3 razy w tygodniu przez 30 minut i modyfikując menu. Jednak często konieczne jest przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu.

Sprawdź, co podnosi poziom cholesterolu

Leki na wysoki poziom cholesterolu - bez recepty

Na rynku farmaceutycznym dostępne są leki bez recepty, które pomagają w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu. To najczęściej preparaty ziołowe lub witaminowe, których przyjmowanie mimo wszystko warto skonsultować z lekarzem. Do najpopularniejszych zaliczymy:

  • preparaty ziołowe zawierające wyciąg z karczocha, ostropestu plamistego, czosnku, z dzikiej róży i mniszka lekarskiego – zwiększają wytwarzanie żółci, soków trawiennych i wspomagają pracę wątroby, co obniża stężenie złego cholesterolu. Niektóre z nich wykazują działanie oczyszczające i pomagają uporać się z nadmiarem toksyn zgromadzonych w organizmie;
  • preparaty z kwasami omega-3, omega-6 i omega-9. Kasy omega-3 obniżają poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, a podnoszą ilość cholesterolu dobrego, z kolei omega-6 i omega-9 działają podobnie, ale nie wpływają na poziom trójglicerydów. Bogatym źródłem kwasów omega jest tran, który dodatkowo zawiera witaminę A i D3;
  • preparaty zawierające lecytynę, która wspomaga rozbijanie tłuszczów i jednocześnie zapobiega ich gromadzeniu na ścianach naczyń krwionośnych;
  • sterole roślinne (fitosterole) łączą się z receptorami komórek jelitowych, a tym samym blokują wchłanianie cholesterolu. Wpływają korzystnie na tzw. profil lipidów, powodując zmniejszenie ilości LDL we krwi;
  • polikosanol czyli mieszanina związków obniżających poziom złego cholesterolu, a zwiększających ilość dobrego.
Pamiętaj!

Stara zasada głosi – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak jeśli mimo stosowania odpowiedniej diety i aktywności fizycznej poziom cholesterolu wzrósł, koniecznie należy udać się do lekarza, który na podstawie wyników badań dobierze odpowiednie leczenie.

Leki na wysoki poziom cholesterolu – na receptę

W przypadku, gdy poziom cholesterolu jest znacznie podwyższony, poza zmianą trybu życia konieczne jest przyjmowanie leków na receptę. Do najczęściej stosowanych zaliczymy:

  • statyny - są najczęściej przepisywanymi przez lekarzy tabletkami na obniżenie cholesterolu. To inhibitory reduktazy HMG-CoA, odpowiedzialne za redukcję poziomu lipidów i trójglicerydów we krwi;
  • fibraty - czyli pochodne kwasu fibrynowego, zwiększają stężenie dobrej frakcji cholesterolu czyli HDL, który chroni przed udarem mózgu czy zawałem serca. Fibraty zmniejszają poziom trójglicerydów, a w niewielkim stopniu także cholesterolu LDL;
  • pochodne kwasu nikotynowego – one także zmniejszają poziom cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów, a zwiększają ilość HDL;
  • żywice jonowymienne - to grupa leków, które wiążą w przewodzie pokarmowym kwasy żółciowe, a tym samym organizm zmuszony jest zsyntetyzować nowe kwasy żółciowe, korzystając z nagromadzonego cholesterolu.
Sonda
Jest za wysoki?