Jak wybrać płyn do dezynfekcji, aby był skuteczny i bezpieczny dla skóry?

2020-12-01 14:21 Materiał sponsorowany

Środki odkażające na stałe zagościły w naszym życiu. Warto wiedzieć, jak dobrać idealny preparat, który po pierwsze będzie skuteczny, a po drugie bezpieczny. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie każdy płyn dezynfekujący zabija wszystkie patogeny i nie każdy jest obojętny dla naszego ciała.  

Nawet jeśli powierzchnia stołu czy dłoni wydaje się czysta, to oczywiście idealnie czysta nie jest. Znajdują się na niej miliony niewidocznych dla oka drobnoustrojów, mniej lub bardziej groźnych dla zdrowia.

Z powodu pandemii wzrosło zainteresowania sposobami dezynfekcji. Do tej pory odkażanie kojarzyło się wyłącznie ze szpitalami, obecnie dezynfekujemy mieszkania, telefony komórkowe, klamki, ale przede wszystkim dłonie. Jakich preparatów do tego używać?

Kiedy płyn do dezynfekcji jest skuteczny?

Zanim powiemy, czym kierować się przy wyborze środka do dezynfekcji, zacznijmy od tego, czym jest taki preparat i kiedy jest skuteczny.

Preparaty odkażające występują w wielu formach i mają różny skład. Zwykle na etykiecie znajduje się informacja o tym, na jakie patogeny działa dany preparat. Rolą składników dezynfekujących jest ich unieszkodliwienie, a dokładnie zniszczenie ich struktur. Rozbicie osłonek lipidowych drobnoustrojów powoduje ich zabicie (tak jest w przypadku bakterii, które żyją) lub zniszczenie (tak jest w przypadku wirusów, które nie są żywymi organizmami).

Istnieje kilka substancji, które mają takie właściwości. Jest to np. chlor, stosowany chociażby w popularnych żelach do toalet, który jest bardzo skuteczne w zabijaniu bakterii, a także – jak wynika z badań - wirusa Ebola. Innym składnikiem jest alkohol - izopropylowy (IPA) lub etanol, obecnie najpopularniejsze środki do dezynfekcji.

W przypadku alkoholu, ważne jest jego stężenie w płynie dezynfekującym. Najskuteczniejszy jest stężenie 70-procentowe, czyli takie stosowane w płynie do dezynfekcji Lotsept, który występuje w wersjach przeznaczonych zarówno do dezynfekcji powierzchni, jak i dłoni.  Płyny ze stężeniem alkoholu poniżej 50 proc. są znacząco mniej skuteczne, powyżej – również, ze względu na szybsze ulatnianie się.  

Lotosept - płyn dezynfekujący z gliceryną
Autor: materiały prasowe Lotosept - płyn dezynfekujący z gliceryną

Czym sugerować się przy wyborze płynu do dezynfekcji?

Aby wybrać najlepszy środek dezynfekującym warto pomyśleć o kilku aspektach:

  • Czas działania płynu

Środek dezynfekujący nie działa natychmiast. Niektóre wirusy czy bakterie są na tyle odporne, że składnik potrzebuje czasu, aby był efektywny. Dlatego wybierając płyn do dezynfekcji postaw na ten o szybkim działaniu lub zawierający składniki, które to działanie przedłużają.

- Aby płyn do dezynfekcji mógł zadziałać, musi pozostać na dłoni przez określony czas. Gliceryna powoduje, że część alkoholu dłużej utrzymuje się na skórze, przez co produkt jest bardziej skuteczny – tłumaczy Radosław Lenart, szef Biura Technologii LOTOS Oil.

  • Sprawdź spektrum działania płynu

Nie wszystkie środki działają na wszystkie patogeny. Idealne środki dezynfekujące będą wykazywać szeroką skuteczność przeciwbakteryjną i przeciwwirusową. Ponieważ obecnie, priorytetem jest uniknięcie kontaktu z wirusem wywołującym COVID-19, dlatego wybierając środek, sprawdź, czy na niego działa.

Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska substancjami niszczącymi koronawirusa są: etanol, nadtlenek wodoru oraz czwartorzędowe związki amoniowe. Lotosept zawierający etanol jest skutecznym środkiem zabijającym koronawirusa.

  • Bezpieczeństwo dla zdrowia

Wspomniany chlor jest szkodliwy dla zdrowia, jego związki przenikają przez skórę, wpływając na działanie układu nerwowego. Dlatego kupując preparaty odkażające wybierz te, które nie zagrażają twojemu zdrowiu: wolne od lotnych związków organicznych, czyli nie są emitujące szkodliwych oparów, nietoksyczne, niedrażniące dla skóry, oczu i dróg oddechowych oraz nieuczulające. Ważne również, aby były bezpieczne dla środowiska.

  • Przeznaczenie

Niektóre środki do dezynfekcji są często bardzo silne, dlatego nie można ich stosować do wszystkich powierzchni. Pomyśl, na dezynfekcji czego ci zależy i sprawdź na etykiecie czy dany produkt się do tego nadaje. O ile np. chlor sprawdza się doskonale w kontakcie z ceramiką sanitarną, o tyle nie zastosujemy go na drewniany blat czy na skórę. Do podłóg, ścian czy mebli polecane są preparaty na bazie etanolu, np. Lotosept.

Jak uniknąć wysuszenia skóry środkami do dezynfekcji?

Obecnie dezynfekujemy ręce kilkadziesiąt razy dziennie. Częste stosowanie płynów odkażających powoduje ich wysuszenie. Do rutynowej higieny rąk przeznaczone są preparaty na bazie alkoholu, który jest łagodniejszy dla skóry niż chlor. Mimo to jego częste stosowanie może powodować wysuszenie skóry.

Dlatego płyny do dezynfekcji rąk nie mogą zawierać wyłącznie alkoholu i wody, powinny również mieć w recepturze również substancje chroniące ciało przed działaniem preparatu.

Sprawdzają się takie dodatki, jak gliceryna, która regeneruje skórę i łagodzi podrażnienia, oleje naturalne, chroniące naskórek przed utratą wody czy np. aloes, łagodzący podrażnienia.

- Sama obecność gliceryny w produkcie dedykowanym do kontaktu ze skórą ludzką ma znaczenie pod względem zabezpieczenia jej przed wysuszeniem oraz wydłużeniem czasu utrzymania się alkoholu – tłumaczy Radosław Lenart, szef Biura Technologii LOTOS Oil. - W płynie do dezynfekcji rąk Lotosept 5 % gliceryny powoduje, że skóra zbyt szybko się nie wysusza - taka skóra jest bardziej podatna na pęknięcia, mikroskopijne uszkodzenia itp.

Przez te uszkodzenia każdy rodzaj bakterii i wirusa ma ułatwioną drogę do przedostania się do organizmu i zainfekowania go. Można więc przyjąć, że gliceryna jest pośrednio dodatkowym zabezpieczeniem przez zarazkami. LOTOS Oil dodaje glicerynę o wysokiej czystości, przez to ograniczamy ewentualne ryzyko uczuleń spowodowanych zawartością substancji niepożądanych” – dodaje Radosław Lenart.

Konieczne jest też regularne stosowanie kremów nawilżających i natłuszczających skórę po dezynfekcji. Częste mycie rąk i ich odkażanie niszczy barierę lipidowa naskórka, dlatego ważne jest, aby stosować kosmetyki, które mogą przywrócić prawidłowy poziom lipidów i nawilżenia skóry.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE