Zdrowa pościel - jak wybrać pościel?

2020-02-20 15:15

Zdrowa pościel z pewnością poprawi komfort snu. Przesypiasz jedną trzecią życia – warto więc zadbać, by był to czas prawdziwego relaksu. Ale jak zapewnić sobie zdrowy, spokojny sen? Dobrze dobrana pościel zapewni ci komfort nocnego wypoczynku. Bawełniana, satynowa czy może jedwabna? Jaką pościel wybrać?

Zdrowa POŚCIEL: poduszka, kołdra, bielizna pościelowa
Autor: GettyImages Przesypiasz jedną trzecią życia – warto zadbać, by był to czas prawdziwego relaksu. Ale jak zapewnić sobie zdrowy, spokojny sen? Dobrze dobrana pościel zapewni ci komfort nocnego wypoczynku. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze dla zdrowia kołdrę, poduszkę i bieliznę pościelową.

Spis treści

  1. Zdrowa pościel - jaka poduszka jest odpowiednia?
  2. Zdrowa pościel - wybór kołdry
  3. Zdrowa pościel - poszewka z kory, jedwabna, bawełniana...?

Jak wybrać zdrową pościel? Pościel musi być przede wszystkim wygodna oraz przepuszczać powietrze. Należy ją utrzymywać w czystości oraz regularnie wymieniać poszewki. Jednak zdrowa pościel to nie tylko kwestia higieny. Przy wyborze materiału i rozmiaru należy mieć na uwadze także komfort i wygodę - w końcu od tego zależy dobry sen. Nie należy również zapominać o dobraniu odpowiedniego kształtu i rozmiaru poduszki. Nasz kręgosłup nam za to podziękuje.

Zdrowa pościel - jaka poduszka jest odpowiednia?

Zasadniczym zadaniem poduszki jest podparcie szyjnego odcinka kręgosłupa. Gdy jest ona odpowiednio dobrana, sprawia, że kręgosłup na całej linii tworzy linię prostą, dzięki temu unikamy napięć mięśni i porannego bólu karku.

Poduszki różnią się wielkością i rodzajem wypełnienia. Klasyczne mają zwykle wymiary ok. 70x80 cm, 50x60 cm, 40x40 cm („jaśki”). Stosuje się w nich wypełnienia naturalne (puch, pierze) lub syntetyczne (włókna albo granulki poliestrowe lub silikonowe).

Klasyczne poduszki są bardzo komfortowe, a dzięki zastosowanym poszyciom (np. połączenie bawełny z satyną lub jedwabiem, tkaniną z mikrowłókna przypominającą zamsz) również delikatne i przyjemne w dotyku, z czasem jednak mogą zmieniać swoją pierwotną wysokość, więc w dłuższej perspektywie nie zapewniają odpowiedniego podparcia szyjnego odcinka kręgosłupa.

Wybierając tego typu poduszki, najlepiej zdecydować się na te średniej wielkości i układać je tylko pod głową. Używając dużych, leżymy na nich od wysokości ramion, co powoduje dodatkowe wykrzywienie kręgosłupa.

Pod tym względem absolutnie bezpieczna jest poduszka ergonomiczna (anatomiczna, ortopedyczna). Właściwie dobrana zapewni mięśniom szyi i ramion całkowity relaks, a tym samym poprawi jakość snu. Wybierając taką poduszkę, trzeba zwrócić uwagę na jej wysokość, a także materiał, z którego jest wykonana.

Czytaj też: Zwyrodnienie kręgosłupa: materac i poduszka ortopedyczna pomocne w walce z bólem

Godne polecenia są poduszki lateksowe i z pianki termoelastycznej, która pod wpływem ciepła dostosowuje się do kształtu głowy i szyi. Choć nie są to produkty tanie, warto wybierać poduszki najlepszych producentów, bo posłużą nam znacznie dłużej niż tradycyjne. Trzeba natomiast uważać na produkty z pianki poliuretanowej – są zdecydowanie tańsze, ale często zbyt twarde, mało sprężyste i mogą powodować bóle szyi i karku.

Zrób to koniecznie

Zdrowa pościel - jak prać pościel?

Ścieląc łóżko, poduszki i kołdry należy wstrząsnąć, by zachować sprężystość wsadu i równomierne wypełnienie. Trzeba je też wietrzyć, zwłaszcza puchowe – najlepiej w chłodne, suche, a nawet mroźne dni (w temp. poniżej 15°C roztocza kurzu przestają się rozmnażać, a w –18°C giną), z dala od słońca (powoduje wykruszanie się puchu i pierza).

Poduszki i kołdry należy prać zgodnie z zaleceniami producenta, wtedy nie zmienią swoich właściwości. Wyroby z wypełnieniem sztucznym można prać w pralce w temp. 40–60°C, a niektóre antyalergiczne nawet w 90°C. Kołdry i poduszki z puchu i pierza można prać w temp. 40–60°C, zaś suszyć trzeba je w pozycji poziomej, co jakiś czas rozklepując poszczególne obszary, by puch i pierze się nie skłębiały.

Wyroby wełniane należy prać ręcznie w temp. do 30°C, następnie pozostawić do swobodnego odcieknięcia, a potem rozwiesić w zacienionym i przewiewnym miejscu. Poduszki powinno się wymieniać co 5 lat, kołdry – co 5–10 lat.

Zdrowa pościel - wybór kołdry

Zanim kupisz kołdrę, zmierz swoje łóżko. Pojedyncze kołdry (dla jednej osoby) mają zwykle wymiary 160x200 cm, podwójne (przeznaczone do małżeńskiego łoża) – 200x200 cm. Wybierz zbliżoną do rozmiaru łóżka (ale nie mniejszą niż materac) lub większą, by jej końce zwisały nieco poza jego krawędzie.

Możesz zdecydować się na kołdrę cienką (letnią) lub grubą (zimową). Są także dwuwarstwowe – składają się z dwóch spiętych kołder. Latem możesz używać ich jako osobnych, zimą – jako jednej bardzo ciepłej kołdry (powstała między dwiema warstwami komora powietrzna tworzy dodatkowa izolacje cieplna). Kołdry, podobnie jak poduszki, mają różne rodzaje wypełnień.

Sztuczne wypełnienia to włókna poliestrowe (np. silikonowane, kulkowe, spiralne, rurkowe, faliste). Dzięki nim kołdra jest lekka, puszysta i przewiewna, a przy tym ma dobre właściwości izolacyjne. Konstrukcja kasetowa kołdry (szycie w kwadraty) zapewnia równomierne rozmieszczenie wsadu. Sztuczne wypełnienie sprawia, że kołdry nie gniotą się i nie tracą swego pierwotnego kształtu nawet po praniu.

Warto wiedzieć, że niektóre z takich wypełnień są nasączone substancją bakteriobójczą, która zapobiega rozwojowi drobnoustrojów powodujących schorzenia dróg oddechowych czy wirusowe zapalenie oczu i zapalenie gardła.

Puch i pierze to tradycyjne wypełnienia poduszek i kołder. Wykorzystuje się w tym celu puch gęsi lub kaczy, który uzupełnia się pierzem. Im więcej pierza znajduje się w poduszce czy kołdrze, tym jest ona twardsza i cięższa.

Poszycie (inlet) wykonane jest z tkaniny przewiewnej, a zarazem mocnej, gęsto tkanej, by nie wydostawały się przez nią pióra. Kołdry są też w specjalny sposób pikowane, aby wypełnienie się nie przemieszczało.

Kołdry półpuchowe to mieszanka ok. 25 proc. puchu i ok. 75 proc. pierza. Mają dobre właściwości izolacyjne, jednak gorsze niż kołdry puchowe, ale są nieco tańsze. Kołdry puchowe natomiast są niezwykle miękkie i lekkie, a zarazem wyjątkowo ciepłe. Można je kupić także w wersji letniej – maja wtedy małą ilość wypełnienia puchowego, a ich zaleta jest to, że pochłaniają nadmiar wilgoci ze skóry, zapewniając odpowiedni mikroklimat podczas snu.

Wełna owcza ma delikatne i miękkie włókno. Pozyskiwana jest z australijskich owiec rasy merynos. Wełniane kołdry są lekkie i elastyczne, a także przewiewne i ciepłe (choć nie muszą być grube). Dobrze dopasowują się do kształtów ciała, a ponadto zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i właściwy mikroklimat. Wełnianym wyrobom przypisuje się również właściwości lecznicze, m.in. łagodzenie bólów pourazowych i nerwobóli, bólu stawów oraz schorzeń reumatycznych.

Czytaj też: Jakie powinno być łóżko dla osoby cierpiącej na alergię?

Problem

Zdrowa pościel dla alergika

Kołdry antyalergiczne zwykle wypełnione są sztucznym wsadem. Jego włókna poddano obróbce antybakteryjnej hamującej rozmnażanie się bakterii i roztoczy. Takie kołdry mają też specjalne poszycia (np. z mikrofazy) – przepuszczają powietrze i pot, zatrzymując roztocza i ich odchody. Alergicy mogą też używać kołder puchowych, bo pokryte są szczelnymi tkaninami.

Warto szukać produktów z certyfikatem NOMITE. Dobre są również wełniane kołdry antyalergiczne, ale trzeba pamiętać, że nie są one przeznaczone dla osób uczulonych na wełnę.

Czytaj też: Alergia na kurz. Pościel idealna dla uczulonych na kurz

Zdrowa pościel - poszewka z kory, jedwabna, bawełniana...?

Bieliznę pościelową (czyli poszwy na poduszki i kołdry, a także prześcieradło) zwykle dobieramy kolorystycznie do wystroju sypialni. Zawsze jednak należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego komplet został wykonany.

Najlepsze są pościele z włókien naturalnych – bawełny, lnu, jedwabiu. Lepiej unikać sztucznych, bo nie wchłaniają potu i nie utrzymują ciepła. Powleczenia bawełniane są utkane z grubej przędzy, a ponadto zachowują trwałość przez wiele lat. Popularne wśród nich są pościele z kory (materiał bawełniany o wklęsło-wypukłej fakturze), bo nie wymagają prasowania.

Podobnym materiałem do bawełny jest dżersej, który dawniej składał się głównie z wełny, dziś jednak w jego składzie przewagę przejmuje bawełna. Jest materiałem trwałym i oddychającym.

Bardzo delikatna i gładka w dotyku jest natomiast pościel z naturalnego jedwabiu. Satynowa zaś ma wyjątkowy połysk, przez co prezentuje się bardzo elegancko. Dobrze sprawdza się latem, bo wtedy przyjemnie chłodzi, jednak zimą lepiej używać powleczenia z flaneli – ma dobre właściwości termoizolacyjne, więc nadaje się dla prawdziwych zmarzluchów.

Podobnym materiałem do satyny jest perkal. Jest nieco grubszy niż satyna, o płóciennym splocie. Wyróżnia się jednak podobnym połyskiem i jest tkaniną miłą w dotyku.

Warto wiedzieć

Zapach na dobry sen

Przyjemny aromat lawendy, kwiatu limonki, bawełny czy róży ukoi nerwy, odpręży i ukołysze do snu. Wystarczy przed snem spryskać pościel specjalnym sprayem lub perfumami.  Po nocy spędzonej wśród wonnych kwiatów bez wątpienia obudzisz się rześka i wypoczęta – nawet w środku mroźnej zimy.

miesięcznik "Zdrowie"