Uczulenie na pyłki – przyczyny, objawy, leczenie

2020-05-28 12:22

Uczulenie na pyłki roślin często określane jest jako gorączka sienna. W Polsce ten typ alergii jest najczęściej wywoływany przez trawy i występuje zazwyczaj wiosną. Łzawienie oczu czy katar to nie jedyne objawy gorączki siennej. Na czym polega diagnostyka gorączki siennej oraz jak leczyć uczulenie na pyłki?

UCZULENIE NA PYŁKI – jak walczyć z objawami
Autor: thinkstockphotos.com Sezonowe uczulenie na pyłki roślin często określa się mianem gorączki siennej.

Spis treści

  1. Uczulenie na pyłki - objawy
  2. Uczulenie na pyłki - diagnostyka
  3. Uczulenie na pyłki - jakie rośliny pylą?
  4. Uczulenie na pyłki - leczenie

Uczulenie na pyłki (gorączka sienna) należy do alergii sezonowych. Zaczyna się wiosną, kiedy na drzewach pojawiają się drobne kwiaty, a ich pręciki zaczynają pylić. W rezultacie w powietrzu unoszą się miliony ziaren pyłku, które niczego nieświadomi przechodnie wdychają każdego dnia. Co dziesiąta osoba mająca styczność z pyłkami roślin doświadcza na własnej skórze objawów uczulenia, czyli gorączki siennej.

Uczulenie na pyłki - objawy

Jednym z typowych objawów alergii wziewnej jest katar sienny. U alergika mogą pojawić się również zmiany skórne (świerzbiączka lub pokrzywka) oraz astma oskrzelowa.

Uczulenie na pyłki roślin objawia się także:

Oprócz charakterystycznych dla alergii symptomów może pojawić się:

Co roku symptomy alergii na pyłki drzew pojawiają się wcześniej od objawów uczulenia na inne rośliny, ale u wielu osób ten typ alergii ma łagodną postać.

Najczęściej pojawiają się:

U niektórych osób alergia ma jednak cięższą postać. W takiej sytuacji nierzadko mylnie diagnozuje się u nich przeziębienie.

Uczulenie na pyłki - diagnostyka

Jeśli jednak do "przeziębienia" dochodzi co roku w momencie pylenia roślin, warto zadać sobie pytanie, czy objawy nie wskazują na alergię wziewną. W przypadku uczulenia żaden z domowych sposobów na przeziębienie na pewno nie pomoże. Zbędne jest także przyjmowanie antybiotyków lub kwasu acetylosalicylowego.

Aby zdiagnozować alergię na pyłki, należy wykonać testy alergiczne. Można zaliczyć do nich testy skórne oraz alergiczne testy z krwi.

Ważne

Obecnie w walce z gorączką sienną stosuje się kilka systemów szczepionek. Są to: roztwory wodne (zastrzyki wykonuje się co dwa dni), szczepionki absorbowane na bazie wodorotlenku glinu (jeden zastrzyk tygodniowo) oraz szczepionki na tyrozynie (jeden zastrzyk na dwa tygodnie). Wybór systemu szczepienia jest uzależniony od decyzji lekarza. Oprócz szczepionek w formie zastrzyków dostępne są szczepienia doustne oraz w formie inhalacji. Niestety, nie istnieje możliwość uodpornienia alergików na każdy rodzaj alergenu. Osoby zmagające się z uczuleniem na pyłki drzew, zbóż i chwastów muszą skorzystać z innych form leczenia.

Uczulenie na pyłki - jakie rośliny pylą?

Osoby dotknięte alergią na pyłki co roku doświadczają objawów uczulenia - kalendarz pylenia jest w miarę stały i wynika z niego, że w zależności od pogody i tego, co uczula, problemy mogą zacząć się już w styczniu. 

Gatunki roślin, które wytwarzają alergeny kwitną w każdym roku mniej więcej o tej samej porze. W naszym kraju największym problemem są trawy, które wywołują objawy uczulenia aż u 60% alergików.

Alergii na trawy towarzyszy zwykle uczulenie na zboża, zwłaszcza na pyłki kukurydzy oraz żyta. Objawy uczulenia pojawiają się równie często z powodu pyłków chwastów. Należy jednak pamiętać, że katar sienny jest równie często skutkiem alergii na pyłki drzew.

Symptomy alergii odzwierciedlają kolejność uwalniania pyłków przez kwiaty poszczególnych roślin.

Już w lutym zaczynają pylić niektóre gatunki drzew, ale szczyt stężenia pyłków w powietrzu ma miejsce w pierwszej połowie kwietnia. W tym czasie pyłki wywołują symptomy alergicznego zapalenia nosa i oczu, a nawet zapalenie oskrzeli.

Do najczęściej uczulających drzew można zaliczyć pyłki:

Następnie alergicy mogą nieco odetchnąć – miesięczna "cisza pyłkowa" pozwala na chwilowe uwolnienie się od objawów alergii. Jednak już od połowy maja aż do końca czerwca ma miejsce okres pylenia traw. Właśnie wtedy większość alergików doświadcza uciążliwych symptomów uczulenia.

Objawy alergii powodują często pyłki traw:

  • kupkówki pospolitej
  • kostrzewy czerwonej
  • mietlicy
  • tymotki łąkowej
  • tomki wonnej
  • życicy trwałej
  • wiechliny łąkowej
  • żyta

W lecie pylą również chwasty – największe ich stężenie przypada na sierpień i początek września. W wyniku zmian w nasłonecznieniu, temperaturze oraz opadach atmosferycznych może jednak dojść do opóźnienia lub przyspieszenia wegetacji roślin.

Do uczulających chwastów można zaliczyć pyłki:

Uczulenie na pyłki - leczenie

Leczenie alergii nie należy do najprostszych, jednak istnieją sposoby na zminimalizowanie jej uporczywych objawów. Aby uniknąć symptomów alergii, należy ograniczyć styczność z alergenami. W okresie pylenia roślin warto ograniczać spacery.

Można również stosować leki przeciwhistaminowe, które są jednym z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z alergią. Zawierają one związki (cetyryzynę, lewocetyryzynę lub loratadynę), które blokują wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za tworzenie reakcji alergicznej.

Warto mieć na uwadze, że pyłki traw należą do grupy alergenów, które mogą uczulać krzyżowo. Z tego względu należy również przestrzegać odpowiedniej diety, która może mieć znaczący wpływ na przebieg alergii.

Czytaj też: Alergia krzyżowa - objawy. Tabela alergenów krzyżowych

Inną metodą leczenia alergii jest odczulanie. Skuteczne może okazać się więc stosowanie szczepionek, zarówno tych tradycyjnych, jak i szczepionek podjęzykowych.