Oddech, który truje - czyli dlaczego konieczne jest dbanie o jakość domowego powietrza

2021-04-02 14:18 Materiał sponsorowany

Kiedy media alarmują o znacznym zanieczyszczeniu powietrza smogiem, wiele osób postanawia wtedy pozostać w swoich domach. Nie jest to niestety postępowanie, które w pełni zabezpiecza przed narażeniem na trujące powietrze, a takie obecne jest niestety również i w mieszkaniach. Ochronić się przed wdychaniem toksyn w środowisku domowym jak najbardziej jednak można: z pomocą przychodzą specjalistyczne urządzenia.

W ostatnich latach pojawiające się w środkach masowego przekazu informacje o złej jakości powietrza raczej nikogo już nie dziwią. Smog atakuje Polaków przede wszystkim zimą i wtedy część osób zwyczajnie unika spacerów. Zmniejsza to, oczywiście, narażenie na zanieczyszczenia, ale niestety jednak zagrożenia tego całkowicie nie eliminuje. Okazuje się bowiem, że w naszych mieszkaniach jakość powietrza wcale niekoniecznie jest taka, jakiej byśmy oczekiwali. Co więcej – ilość zanieczyszczeń, która krąży w niektórych domach, może wręcz zwyczajnie przerażać.

Spis treści

  1. Dym papierosowy, kominki i… środki czystości
  2. Poprawa jakości powietrza w mieszkaniu – domowe środki niekoniecznie wystarczą
  3. Odetchnij głęboko czystym powietrzem
  4. Czyste powietrze nie tylko zimą, ale i latem
  5. Układ oddechowy w czasach pandemii

Dym papierosowy, kominki i… środki czystości

Pewne źródła zanieczyszczeń domowego powietrza są po prostu oczywiste. Wspomnieć tutaj można chociażby o dymie papierosowym czy dymie z kominka. Inne z kolei możliwe źródła bywają bardzo nawet zaskakujące – przykładowo niektóre płyny do mycia podłóg zawierają amoniak, który może podrażniać skórę i błony śluzowe, ale i drogi oddechowe, czego skutkiem może być m.in. kaszel i duszność. Inną groźną substancją, która bywa w domowym powietrzu, jest formaldehyd. Kojarzy się go przede wszystkim z różnymi fabrykami, w naszych mieszkaniach jego źródłem mogą być natomiast np. niektóre ubrania czy… meble.

Domowe powietrze zanieczyszczone może być jednak nie tylko rozmaitymi, chemicznymi substancjami. Istotna jest obecność w nim różnych źródeł alergenów – pyłków, ale i zwierzęcej sierści – które są szczególnie uciążliwe dla alergików. Niebywałym problemem bywają roztocza, których obecność w mieszkaniach – dla osób uczulonych – jest przyczyną występowania nieprzyjemnych objawów alergii, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.

Poprawa jakości powietrza w mieszkaniu – domowe środki niekoniecznie wystarczą

Zasadniczo powszechnie znane są pewne podstawowe sposoby, dzięki którym możliwe jest podjęcie starań o poprawę jakości domowego powietrza. Jednym z nich jest choćby wietrzenie mieszkania. Nie trzeba jednak tutaj raczej szerzej tłumaczyć, że w te dni, kiedy za oknem panuje smog, tego typu metoda na jakość powietrza korzystnie raczej nie wpłynie. Możliwy jest zakup roślin, które podczas procesu fotosyntezy poprawiają jakość powietrza np. paproci czy filodendronów, one jednak nie będą raczej w stanie oczyścić znacznie zanieczyszczonego powietrza. Co więc pozostaje? Na pewno nie bezczynne czekanie na to, aż domowe powietrza samo się oczywiści. Z pomocą przychodzą specjalistyczne oczyszczacze powietrza.

Odetchnij głęboko czystym powietrzem

Od kilku lat oczyszczacze powietrza cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Fakt ten nie dziwi wtedy, kiedy weźmie się pod uwagę niepokojące informacje dotyczące tego, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w naszym kraju. Wybierając takie urządzenie, analizujemy wiele różnych aspektów. Jednym z tych, które szczególnie trzeba wziąć pod uwagę, jest rodzaj filtra HEPA. Standardowe z nich wyłapują cząsteczki o wielkości 0,3 µm. Taki rozmiar ciężko sobie w ogóle wyobrazić, tymczasem oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858/50 posiada filtr Nano Protect Hepa, który wyłapuje cząsteczki nawet aż sto razy mniejsze, czyli mające 0,003 µm. Jeszcze bardziej o skuteczności tego urządzenia przekonać może to, jak dużo wspomnianych cząstek może ono wyłapać – liczba ta sięga bowiem 99,97%. Enigmatycznie brzmiące cząstki, z których jest w stanie oczyścić powietrze Philips Dual Scan AC3858/50, to przede wszystkim smog, rozmaite alergeny, ale i bakterie oraz wirusy.

Czyste powietrze nie tylko zimą, ale i latem

U niektórych osób pokutuje przekonanie, że oczyszczacze powietrza to urządzenia, z których powinno się korzystać przede wszystkim zimą. Przekonanie to, niestety, słuszne nie jest. Owszem, latem w kominkach raczej nie palimy, inne jednak zanieczyszczenia powietrza – np. te związane z dymem papierosowym, pyłkami czy środkami czystości – nadal zagrażają naszemu organizmowi. Z tego właśnie powodu urządzenia typu Philips Dual Scan AC3858/50 polecane są do całorocznego użytkowania w celu zapewnienia zdrowego oddechu dla wszystkich członków rodziny.

Oczyszczacz
Autor: materiały prasowe/Philips Link: Dowiedz się więcej

Układ oddechowy w czasach pandemii

Współcześnie, w dobie pandemii COVID-19, niejedna osoba zastanawia się, czy oczyszczacz powietrza może zmniejszyć ryzyko zakażenia się groźnym koronawirusem. Sam oczyszczacz – ze względu na to, że do zakażenia dochodzi zwykle podczas bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub zakażoną – raczej takiego ryzyka nie zniweluje. Zdecydowanie jednak warto mieć na uwadze, że obecnie konieczna jest ogólna dbałość o układ oddechowy – wspierać jego funkcjonowanie może m.in. właśnie oddychanie czystym, pozbawionym zanieczyszczeń powietrzem. Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3858/50 skanuje powietrze nawet 1000 razy na sekundę, dzięki czemu osoby, które posiadają to urządzenie, mogą mieć pewność, że w ich domach zanieczyszczenia powietrza są po prostu regularnie usuwane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE