Oczyszczanie powietrza w domu - sprawdzone sposoby

2020-02-06 15:18 Materiał sponsorowany

Nie ma wątpliwości – jakość powietrza ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Każdego dnia, poza smogiem przedostającym się do pomieszczeń przez uchylone okna, mamy kontakt m.in. z wirusami, bakteriami, grzybami. Na szczęście istnieją sposoby na oczyszczenie powietrza w naszym domu. Sprawdź je!

Karcher - oczyszczanie powietrza w domu
Autor: materiały prasowe

Domowe sposoby oczyszczania powietrza

Stan powietrza w domu możemy poprawić, stosując kilka tradycyjnych, sprawdzonych metod. Niektóre były znane już wiele lat temu, inne z kolei zyskują popularność dopiero od niedawna.

1. Rośliny doniczkowe

Jednym z najprostszych do wprowadzenia pomysłów jest zadbanie o to, by nie zabrakło w domu zielonych roślin doniczkowych, które wychwytują dwutlenek węgla, wzbogacając powietrze o tlen. Podobny proces zachodzi przy zetknięciu roślin z innymi szkodliwymi substancjami znajdującymi się w powietrzu.

2. Wietrzenie mieszkania

Innym sposobem na walkę z wewnętrznymi zanieczyszczeniami powietrza jest wietrzenie mieszkania lub domu, najlepiej przez wytworzenie krótkiego przeciągu. To bardzo dobra metoda na zapobieganie pleśni, czy też usuniecie z pomieszczeń wirusów i bakterii.

Warto jednak pamiętać, że wietrzenie przyniesie pozytywne rezultaty jedynie wtedy, gdy jakość powietrza na zewnątrz jest dobra. Metody tej nie należy więc stosować w dni, w których smog jest uciążliwy, co niestety zdarza się często, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

3. Konserwacja systemów wentylacyjnych

Chcąc zapewnić sobie i bliskim najlepszą jakość powietrza w domu, nie możemy zapominać o odpowiedniej konserwacji przewodów wentylacyjnych, które powinny być sprawne i czyste. W przewodach wentylacyjnych gromadzi się wiele brudu pochodzącego z zewnątrz – przede wszystkim kurz, sadza.

Gdy zabrudzenia te nie są regularnie usuwane, przedostają się do wewnętrznych pomieszczeń i wpływają negatywnie na zdrowie domowników. Zbyt duże zabrudzenie przewodów wentylacyjnych może też powodować zagrożenie pożarowe.

4. Częste odkurzanie

Kolejnym sposobem na walkę z zanieczyszczeniami w pomieszczeniach jest częste odkurzanie. Warto robić to przy użyciu odkurzaczy z filtrami zatrzymującymi zanieczyszczenia wewnątrz urządzenia. Dzięki temu możemy usunąć roztocza, kurz, a także zarodniki grzybów i pleśni, które należą do jednych z najpowszechniejszych alergenów. Dla zwiększenia bezpieczeństwa domowników można również rozważyć usunięcie z mieszkania zasłon i dywanów, na których gromadzi się wiele zanieczyszczeń.

5. Nawilżacze powietrza

Negatywny wpływ na nasze zdrowie ma zbyt suche powietrze w naszych domach, z czym mamy do czynienia przede wszystkim w okresie grzewczym. Zbyt niska wilgotność w mieszkaniu przyczynia się do wysuszania błon śluzowych gardła i nosa oraz występowania stanów chorobowych w obrębie górnych dróg oddechowych.

W walce z suchym powietrzem bardzo skuteczne są nawilżacze powietrza. Zanim je jednak zastosujemy, powinniśmy sprawdzić, czy naprawdę są nam niezbędne, np. za pomocą wilgotnościomierza. Zbyt duża wilgoć w mieszkaniu jest dla nas bowiem równie groźna, ponieważ sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i namnażaniu bakterii oraz wirusów.

6. Obniżanie temperatury w domu

Przyczyną nadmiernego wysuszania powietrza jest często zbyt wysoka temperatura w domu. Nie należy więc przegrzewać mieszkania. Optymalna temperatura w pomieszczeniach, w których żyjemy i pracujemy, powinna wynosić od 18 do 22 °C.

7. Używanie świec z naturalnego wosku

Świece zapachowe pomagają nam się zrelaksować – emitują miłe, bardzo nastrojowe światło, a ponadto roztaczają przyjemny aromat. Niestety bardzo dużo świec wykonuje się dziś z parafiny, która powstaje ze smoły, ropy naftowej, węgla lub wytwarzana jest syntetycznie. W trakcie spalania uwalnia wiele szkodliwych dla zdrowia substancji.

Bardzo często do produkcji świec stosuje się równie szkodliwe olejki syntetyczne. Warto więc zdecydować się na świece z naturalnego wosku pszczelego z naturalnymi olejkami aromatycznymi, które pozytywnie wpływają nie tylko na atmosferę, ale i jakość powietrza.

8. Jonizacja powietrza

Kolejnym skutecznym sposobem na walkę z wewnętrznymi zanieczyszczeniami powietrza jest stosowanie jonizatorów. Ich zadaniem jest wytwarzanie jonów ujemnych neutralizujących jony dodatnie, szkodzące naszemu zdrowiu. Jony dodatnie wytwarzane są przez wszystkie otaczające nas urządzenia elektroniczne. Przyciągają one wszelkie znajdujące się w domu zanieczyszczenia, o których wspomnieliśmy powyżej. Dzięki procesowi neutralizacji te szkodliwe dla nas substancje opadają na podłogę i nie wnikają do naszego organizmu.

9. Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Nic w tym dziwnego, są to bowiem urządzenia, których zadaniem jest kompleksowe filtrowanie powietrza. Oczyszczacze usuwają z naszego otoczenia zarówno zanieczyszczenia pochodzenia zewnętrznego (smog), jak i wewnętrznego (przede wszystkim główne alergeny oraz bakterie i wirusy występujące w pomieszczeniach).

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Po uruchomieniu oczyszczacza włączony zostaje obieg powietrza – urządzenie zasysa powietrze, a następnie przepuszcza je przez wmontowane filtry. W trakcie tego procesu z powietrza usuwane jest ponad 97% zanieczyszczeń.

Następnie oczyszczone powietrze wydmuchiwane jest z powrotem do pomieszczenia. W zależności od typu zastosowanego filtra wyróżnić można dwa typy  oczyszczaczy – selektywne, których zadaniem jest jedynie usuwanie z powietrza głównych alergenów oraz bardziej funkcjonalne oczyszczacze uniwersalne likwidujące nie tylko alergeny, pyły i smog, ale także nieprzyjemne zapachy, dym tytoniowy oraz lotne związki organiczne (farby, lakiery, powłoki, formaldehydy).

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do domu?

Skuteczne oczyszczanie powietrza w mieszkaniu powinno obejmować wszystkie rodzaje zanieczyszczeń, które się w nim zajmują. Większość dostępnych na rynku oczyszczaczy to modele selektywne, posiadające tylko w jeden rodzaj filtrów.

Wyjątkiem jest oczyszczacz powietrza Kärcher Air Purifier AF 100, który opcjonalnie można wyposażyć w 5 dodatkowych filtrów:

  • filtr uniwersalny,
  • filtr antyalergiczny,
  • filtr TVOC (do usuwania lotnych związków organicznych),
  • filtr antysmogowy,
  • filtr zdrowotny.

Użytkownik ma szansę dostosowania rodzaju i ilości filtrów do swoich indywidualnych potrzeb i typu zanieczyszczeń, z którymi się zmaga. Możemy więc stosować zarówno filtr uniwersalny, jak i filtry specjalistyczne, usuwające konkretne alergeny, bakterie, czy też nieprzyjemne zapachy. Kärcher Air Purifier AF 100 przy zastosowaniu wszystkich filtrów usuwa około 99,98% cząstek z powietrza. Wymiana ich jest łatwa i szybka, co ułatwia wykorzystanie wszystkich zalet urządzenia.

Plusem tego urządzenia są również doskonałe parametry techniczne, które koniecznie należy wziąć pod uwagę przy zakupie oczyszczacza – przede wszystkim CADR i CCM.

CADR (Clean Air Delivery Rate) określa stopień wydajności oczyszczacza. W przypadku modelu Kärcher Air Purifier AF 100 parametr ten jest jednym z najwyższych na rynku i wynosi 720 m³/h przefiltrowanego powietrza. Między innymi dzięki temu urządzenie wykazuje bardzo dużą skuteczność nawet na dużych przestrzeniach (do 100 m²).

CCM (Cumulate Clean Mass) informuje użytkownika o żywotności filtra i jego długotrwałej wydajności. Parametr ten mierzony jest w 4 poziomach – im wyższy jest wskaźnik CCM, tym rzadziej musimy wymieniać filtr na nowy. AF 100 wykazuje najwyższy poziom CCM w porównaniu do innych dostępnych oczyszczaczy.

Ten model oczyszczacza wyposażony jest ponadto w laserowy czujnik pomiaru jakości powietrza, który mierzy ilość cząsteczek w otoczeniu. Na tej podstawie wentylator dostosowuje się do zmierzonej jakości powietrza, dzięki czemu możemy całkowicie polegać na urządzeniu.

Użytkownik ma możliwość regulowania mocy wentylatora i wybrania jednego z trzech poziomów prędkości. Oczyszczacz przeznaczony jest do pomieszczeń o wielkości do 100m² – na przestrzeni o takiej wielkości oczyszczanie zajmuje zaledwie 20 minut.

Kärcher Air Purifier AF 100 posiada tryb dzienny i nocny. W trybie nocnym natężenie akustyczne urządzenia wynosi jedynie 30 decybeli, dzięki czemu oczyszczacz nie zaburza snu domowników.

Dzięki wbudowanym kółkom urządzenie można w łatwy i wygodny sposób przesuwać po całym domu, aby oczyścić powietrze we wszystkich pomieszczeniach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE