Bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia FARBY DO ŚCIAN

2007-07-16 2:28

To, jaką farbą pomalujesz ściany, jest ważne nie tylko dla estetyki wnętrza, ale przede wszystkim dla twojego samopoczucia. Stosuj farby do ścian, które podczas schnięcia nie wydzielają szkodliwych związków.

Decydując o ostatecznym wykończeniu ścian, najdłużej zastanawiasz się nad doborem odpowiedniego koloru. Raczej nie myślisz o rodzaju farby do ścian. Tymczasem najważniejsze jest, by była ona bezpieczna dla zdrowia. Farba spełniająca ten warunek podczas nakładania i schnięcia nie wydziela szkodliwych związków. Jak spośród stosu rozmaitych puszek wybrać tę najodpowiedniejszą?

Farby do ścian - nie tylko akrylowe

Przede wszystkim stosuj farby rozcieńczane wodą, a nie rozpuszczalnikami. Najpopularniejsze spośród nich są farby akrylowe, których spoiwem jest żywica akrylowa. Należą do grupy farb emulsyjnych – podczas wysychania nie wydzielają szkodliwych substancji. W tej grupie są również farby winylowe zawierające polichlorek winylu, a także lateksowe mające w składzie kauczuk. Farby emulsyjne bardzo łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją, nie schną zbyt długo. Mają też inną ważną zaletę: powłoki, które tworzą na ścianach, są paroprzepuszczalne. Znaczy to, że jeśli w pomieszczeniu jest duża wilgotność powietrza, ściany absorbują parę wodną i oddają na zewnątrz (jeżeli wszystkie warstwy ściany są paroprzepuszczalne) albo akumulują ją w murze i oddają z powrotem do pomieszczenia, kiedy zmniejszy się w nim wilgotność. Ta cecha pozwala zachować w mieszkaniu dobry mikroklimat. I co jest bardzo ważne – uniemożliwia powstawanie w nim pleśni i grzybów. Niezależnie od tego, że farby emulsyjne nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji i raczej mają neutralny zapach, to jednak dla osób szczególnie wrażliwych może on być uciążliwy. Dlatego też pomalowane pomieszczenia należy dokładnie wywietrzyć. Niektórzy producenci farb dodają do nich środki zapachowe i malowane pomieszczenia pachną przez jakiś czas jabłkami, jaśminem, lawendą. Warto jednak wiedzieć, że są to zapachy syntetyczne, które mogą drażnić lub nawet uczulać. Do farb zdrowych zaliczają się również:

  • dawniej powszechnie używane farby klejowe, w których spoiwem jest klej kostny (obecnie stosuje się ich wersję zmodyfikowaną, tzw. farby metacelulozowe)
  • oraz mineralne: farby wapienne (już prawie nieużywane), silikatowe (drogie i stosowane głównie do malowania elewacji) oraz cementowe (przeznaczone przede wszystkim do malowania betonu).

Uwaga! Jeśli pomieszczenie jest zakażone grzybami albo pleśnią, trzeba je dokładnie oczyścić, stosując specjalne preparaty, a ściany pomalować farbami z dodatkiem środków przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych.

Farby do ścian dla dzieci i alergików

Niektórzy producenci mają w swojej ofercie farby wodorozcieńczalne, które nie zawierają substancji uczulających. W ich składzie nie ma rozpuszczalników ani amoniaku. Polecane są one szczególnie do malowania pokoi dziecięcych. W Polsce farby bezpieczne dla alergików mają na opakowaniu informację o tym, że z pozytywnym wynikiem zostały przebadane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, oraz logo tej organizacji. Niezależnie od tego można szukać farb opatrzonych znakiem Błękitnego Anioła, który na swoich wyrobach umieszczają producenci ze Skandynawii lub Niemiec. Innym ponadnarodowym znakiem jest Eco-Label (stylizowana margerytka). To alternatywa dla państwowych ekologicznych znaków towarowych, jakie na swoich produktach umieszczają producenci krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej. Farby ze znakiem Eco-Label nie zawierają substancji toksycznych, rakotwórczych ani innych szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Które farby do ścian do jakich pomieszczeń

Można jednym rodzajem farb emulsyjnych pomalować całe mieszkanie. Jednak zazwyczaj musimy sięgnąć po ich kilka rodzajów. I tak:

  • winylowe – nadają się do pomieszczeń, w których rzadziej przebywamy, ponieważ pomalowane nimi ściany łatwo się brudzą; co prawda bez problemu się je myje, ale stosunkowo słabo przepuszczają parę wodną, zatem najlepiej sprawdzą się w dużym salonie, pokoju dziennym, gościnnym;
  • akrylowe – dość odporne na czynniki chemiczne, trwalsze niż winylowe i lepiej przepuszczające parę wodną - ich powłoki mogą pokrywać niewielkie rysy, więc farby te będą doskonałe do pomalowania ścian w korytarzu, kuchni i łazience, ale dobrze wentylowanej lub wyposażonej w okno;
  • lateksowe – na powierzchni ścian tworzą powłokę, która nie przepuszcza pary wodnej; nadają się więc na ściany łazienek, kuchni i innych tzw. pomieszczeń mokrych. Powłoki z farb lateksowych są odporne na szorowanie. Farby te rzadko uczulają, ale są dość drogie.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019
KOMENTARZE
Lidka
|

malujemy dziecka pokój taką specjalną farbą magnata. Jest fajna gama kolorów i ponoć zdrowsza ;)

Paweł
|

ja maluje farbami ze znaczkiem " REKOMENDOWANE PRZEZ POLSKIE TOWARZYSTWO ALERGOLOGICZNE"
Wszystkie inne farby bez tego loga można wyrzucić do kosza.

farby
|

Wiecie co zawierają chyba wszystkie farby na rynku? CMIT/MIT, które mają ogromny potencjał alergizujący. Skąd wiem ? przeprowadzono testy na mojej skórze w szpitalu i tam ta substancja wyszła o bardzo nasilonym stopniu. I miałam odpowiedź skąd pojawiały się u mnie zmiany azs po przeprowadzce do nowego biura, gdzie jeszcze śmierdziało chemią. Kilka dni wystarczyło abym dostała silnej alergii, bujałam się z tym kilka miesięcy. Ostatnio wzięłam do ręki pojemniki z farbami i tam z tyłu na etykietach pisało własnie - że zawierają CMIT/MIT. Masakra.

Ola
|

śnieżka eko jest hipoalergiczna i spokojnie można nią malować pokój alergika.

Anna.W
|

Mam małe dziecko więc u mnie ściany w Satynowej Śnieżce. Ta farba ma certyfikat KidZone. Jest bezpieczna dla maluchów.

Monika
|

Ja malowałam hypoalergiczna farbą ze Śnieżki.

seniorka
|

ja mogę polecić magnat ceramic, plamoodporna farbę, bardzo wydajną, nie chlapiąca się podczas malowania. I oczywiście bezpieczną dla zdrowia.

AgoHome
|

Polecam osobom wrażliwym farbę zawierającą wyłącznie naturalne składniki i mineralne pigmenty (czyli bez tzw. chemii), która tworzy paro przepuszczalną, trwałą powłokę w matowym wykończeniu. Nie ma zapachu! To farba mineralna Amazona (sprzedawana również jako farba kredowa Amazona).

Wykonczony smrodem chemii
|

Również malowałem sypialnie Duluxem od malowanie już prawie dwa tygodnie, a w pokoju nadal śmierdzi tak jak bezpośrednio po malowaniu jakąś chemią w zasadzie zapach jest taki jak po otwarciu pudelka z farba wiem bo wąchałem puste pudełka Dodam że pokój wietrzy się 24 godziny na dobę. Ten zapach raz jest większy raz mniejszy. Zrobiłem test z wałkiem od malowania duluxem pomimo ze leżal w piwnicy tydzień a wcześniej był umyty pod wodą z kranu do czystości wałek śmierdział jak farby. Dziewczyna przyniosła go do domu zagotowała wodę do 100 stopni w czajniku i wlała na wałek do miski w której wręcz się gotował i jaki efekt? smród pozostał... lekko mniejszy ale jednak pozostał. Smród jest tak drażniący że pomimo spania w innym pokoju dziewczynie dwa razy lekko sączyła się krew z nosa i bolało ją gardło ponadto miała przekrwione oczy przez kilka dni po malowaniu to i mi wczoraj leciała ale dośc intensywnie krew z nosa dziwnym trafem akurat nam po malowaniu gdzie nigdy nie mielismy problemów z tego typu sytuacją. Rozważamy kolejne malowanie a raczej przemalowanie sypialki białą farbą innej marki byle tylko pozbyc sie tego smrodu. Mamy dwa wyjscia skuc teraz sciany-mało realne, lub zamalować i jezeli nic to nie da to wtedy ostateczność kucie. Jutro jedziemy kupic białą farbę i zamalowujemy to gówno. oby pomogło. dam znać jakie są efekty.

Bożka
|

Myślałam, ze jestem przeziębiona.
Niestety to uczulenie na farbę lateksową DULUX. PO 3 tygodniach nadal czuję jej zapach.
Co zrobić? Czy pomoże kolejne malowanie?