Alergia na psa lub kota? Możesz jej zapobiec

2021-04-02 14:18 Materiał sponsorowany

Wodnisty katar, łzawienie oczu czy częste kichanie są jednymi z możliwych objawów alergii, z którymi mogą zmagać się osoby uczulone na psy, koty czy inne zwierzęta. Uczulać w naszych mieszkaniach mogą jednak nie tylko zwierzaki, ale również i m.in. pleśnie czy lateks. Alergikom pomagać mogą różne metody, na pewno polecić im można natomiast regularne oczyszczanie powietrza.

Od ponad 50 lat na całym świecie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, odnotowuje się wzrastającą częstość występowania różnych schorzeń alergicznych. Katar sienny, astma, alergie pokarmowe czy wziewne i ich objawy stanowią bolączkę narastającej liczby pacjentów. Podstawową metodą leczenia alergii jest unikanie substancji, które wywołują ich objawy. Tak jak jednak możliwe jest unikanie spożywania pewnych produktów spożywczych, tak już zdecydowanie trudniej ograniczyć kontakt z tymi alergenami, które… znajdują się w naszych mieszkaniach.

Spis treści

  1. Gdy dolegliwości wywołuje ukochany zwierzak
  2. Inne czyhające w mieszkaniach alergeny
  3. Walka z dokuczliwymi objawami alergii w domu
  4. Unikaj dywanów, wietrz pomieszczenia i dbaj o czystość powietrza
  5. Dokładnie oczyszczone powietrze kluczem do zdrowia nie tylko alergika

Gdy dolegliwości wywołuje ukochany zwierzak

Jednymi z możliwych alergii są alergie na zwierzęta domowe – na psa, kota czy świnkę morską. Tutaj warto wspomnieć od razu o jednym ciekawym aspekcie. Otóż zwykło się mawiać, że uczulać ludzi może zwierzęca sierść – jest to jednak zdecydowanie uproszczenie. Uczula tak naprawdę bowiem nie sierść, a znajdujące się na niej, produkowane przez zwierzęce gruczoły wydzielnicze, białko. To z tego powodu objawy alergii na kota pojawić się mogą u właścicieli puchatych kocurów, ale i u posiadaczy całkowicie pozbawionych sierści kotek rasy sfinks.

Inne czyhające w mieszkaniach alergeny

Niektóre osoby mogą być niebagatelnie zdziwione tym, jak dużo potencjalnych alergenów znajdować się może w naszych mieszkaniach. Przede wszystkim warto tutaj wspomnieć o roztoczach – pajęczaki te odpowiadają za pojawianie się przykrych objawów alergii na kurz. Problem stanowią również pleśnie, które pojawiać się mogą szczególnie w tych pomieszczeniach, w których suszone jest pranie oraz w tym pokojach, które są słabo wentylowane. Uczulać pacjentów w ich domach może też lateks, z którego mogą być stworzone jednorazowe rękawiczki. Znaleźć go jednak czasami można także i na… powierzchni owoców, takich jak banany. Nie sposób tutaj pominąć alergenów wziewnych, takich jak pyłki drzew czy traw, które dostawać się mogą do mieszkań przez okna.

Walka z dokuczliwymi objawami alergii w domu

Pojawiające się u alergików w ich domach dolegliwości miewają rozmaity charakter. Bywają nimi uporczywy, wodnisty katar, łzawienie oczu i kichanie, ale i zaczerwienienie spojówek, świąd skóry czy pokrzywka. Zrozumiałe w pełni jest to, że alergicy podejmują się różnych działań, które mają doprowadzić do ustąpienia objawów. Zazwyczaj zalecane jest unikanie kontaktu z alergenami, nie zawsze staje się to jednak możliwe. Ciężko jest chociażby powiedzieć dziecku, że zwierzak, o którym marzyło ono od dłuższego czasu, będzie musiał po krótkim czasie się z nim rozstać. Wystąpienie objawów alergii na kota czy psa, szczęśliwie, nie jest równoznaczne z koniecznością oddania pupila.

Unikaj dywanów, wietrz pomieszczenia i dbaj o czystość powietrza

W sytuacji, gdy dom staje się źródłem znacznej ilości alergenów, konieczne staje się podjęcie pewnych działań. Przede wszystkim zalecane jest pozbycie się z domu dywanów i innych przedmiotów, które mogą stanowić miejsce gromadzenia się zwierzęcej sierści czy kurzu. Warto regularnie wietrzyć mieszkanie, ponieważ dzięki temu możliwe jest chociażby zmniejszenie ryzyka pojawienia się pleśni w domu.

Wyjątkowo duży wpływ na zmniejszenie intensywności objawów alergii i na ogólną poprawę stanu zdrowia może mieć również oczyszczanie powietrza w domu. Do tego celu wykorzystać można specjalistyczne urządzenia, takie jak oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858/50. Co zdecydowanie trzeba tutaj od razu podkreślić, urządzenie usuwa z powietrza nie tylko potencjalne alergeny, ale i inne groźne dla zdrowia zanieczyszczenia w tym lotne związki organiczne, które mogą znajdować się w domowym powietrzu (takie jak np. formaldehyd). O tym, jak bardzo skuteczny może być ten właśnie oczyszczacz, przekonać może m.in. to, że wyłapuje on cząsteczki o wielkości 0,003 µm. Skuteczne filtry NanoProtect HEPA, usuwają 100 razy mniejsze zanieczyszczenia w porównaniu do standardowych filtrów HEPA i 800 razy mniejsze od smogu. Taka zdolność czyni urządzenie wyjątkowym.

Oczyszczacz
Autor: materiały prasowe/Philips Link: Dowiedz się więcej

Dokładnie oczyszczone powietrze kluczem do zdrowia nie tylko alergika

Ważną cechą oczyszczacza Philips Dual Scan AC3858/50 jest także to, że jest on w stanie wychwycić aż 99,97% docierających do niego tych naprawdę niewielkich cząsteczek – dzięki temu korzystające z niego osoby mogą być przekonane o tym, że powietrze w ich mieszkaniu jest czystsze i zdrowsze. Urządzenie może być używane przez cały rok, co więcej, zalecane jest nawet to, aby korzystać z niego o każdej porze roku. W chłodniejszych miesiącach roku możliwa jest dzięki niemu ochrona organizmu przed szkodliwym działaniem smogu, w pozostałych zaś miesiącach, dzięki oczyszczaniu powietrza, możliwe jest dodatkowo ograniczenie ekspozycji alergików na alergeny.

O tym, jak ważne dla ludzkiego organizmu jest oddychanie czystym powietrzem, przekonywać zapewne nikogo nie trzeba. Tak naprawdę oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858/50 może przynosić korzyści każdemu człowiekowi, szczególnie jednak zauważalne mogą być korzyści u alergików. Regularne oczyszczanie domowego powietrza naprawdę może bowiem skutkować zmniejszeniem nasilenia uporczywych i zazwyczaj bardzo uciążliwych objawów alergii czy to na zwierzęta, czy też na pyłki lub kurz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE