Jak zmniejszyć objawy alergii?

2020-02-14 10:58

Czy da się złagodzić objawy alergii? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba uczulona na kurz, pyłki, sierść zwierząt, czy cierpiąca z powodu alergii pokarmowych lub alergii skórnych. Oczywiście, da się – choć wymaga to niejednokrotnie zmiany stylu życia i codziennych przyzwyczajeń. Jak więc zmniejszyć objawy alergii?

Rady dla alergika - co robić, by zniwelować objawy ALERGII
Autor: thinkstockphotos.com Rady dla alergika - co robić, by zniwelować objawy ALERGII

Spis treści

  1. Jak zmniejszyć objawy alergii wziewnej
  2. Jak zmniejszyć objawy alergii pokarmowej
  3. Jak zmniejszyć objawy alergii skórnej

Łagodzenie objawów alergii to podstawowe zadanie leków przeciwalergicznych. Jednak każdy alergik dobrze wie, że leki przynoszą poprawę na pewien czas, w dodatku wiele z nich powoduje efekty uboczne. Wsparciem farmakoterapii mogą być więc sposoby, dzięki którym uda się ograniczyć kontakty z alergenami, zmniejszając w ten sposób objawy alergii.

Jak zmniejszyć objawy alergii wziewnej

Objawy alergii wziewnej takie jak kichanie, łzawienie oczu, katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek i inne, mogą pojawiać się przez cały rok, lub tylko sezonowo – zależy to od alergenu, który powoduje reakcję uczuleniową. Co możesz zrobić, by je złagodzić?

  • Dopasuj wystrój mieszkania do rodzaju alergii. Mając alergię na kurz (roztocza) lepiej unikać zasłon i firanek, a także tapicerowanych mebli: to rezerwuary kurzu. Dużo bezpieczniejsze będą wtedy rolety lub żaluzje (ale uwaga – je również trzeba regularnie czyścić). Z kolei przy alergii na pyłki zasłony i gęsto tkane firany mogą ograniczyć choć częściowo napływ alergenów do mieszkania – należy je jednak często prać.
  • W domu włączaj oczyszczacz powietrza. To urządzenie, które powinna mieć każda osoba z alergią wziewną, wyposażone w system filtrów, na których osadzają się cząsteczki smogu i innych zanieczyszczeń, a także alergeny: kurz (i roztocza), pyłki roślin, drzew, traw, naskórek zwierząt itp.
  • Na dworze chroń się przed pyłkami. Jeśli wiesz, na jakie z nich masz uczulenie, korzystaj z kalendarza pylenia roślin, który pomoże zawczasu przewidzieć, kiedy zaatakuje cię alergia. Zazwyczaj pierwsze rośliny zaczynają pylić w lutym i na początku marca, zaś w kwietniu i w maju pylą najsilniej. W okresie pylenia warto oczywiście unikać lasów, łąk, skwerów z kwitnącymi kwiatami, ale jeśli to niemożliwe, nie wahaj się okryć nosa i ust maseczką antysmogową z filtrem HEPA, która zatrzyma większość pyłków.
  • Regularnie sprzątaj mieszkanie – to ważne zwłaszcza przy alergii na kurz (roztocza), usuwając na mokro kurz i zanieczyszczenia również ze wszystkich zakamarków.
  • U osób uczulonych na roztocza objawy alergii często nasilają się nocą lub rano, co jest związane z faktem, że te żyjątka mnożą się we wnętrzach materacy, kołder i poduszek. Warto więc nałożyć na materac i na pościel specjalne pokrowce przeciw roztoczom. Sama pościel powinna zaś być antyalergiczna, ze sztucznym wypełnieniem. I pokrowce, i pościel należy prać (pościel raz na tydzień). - W okresie pylenia ogranicz spacery i zrezygnuj z uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Warto natomiast wyjść na spacer po deszczu.
  • W okresie pylenia po powrocie do domu zmień ubranie i weź prysznic. W ten sposób ograniczysz swój kontakt z pyłkami, które osadziły się na skórze i na tkaninach.
  • Alergicy uczuleni na pyłki, ale mieszkający ze zwierzętami powinni również pamiętać, że w okresie pylenia na sierści pupila, który wychodzi na spacery, również mogą osadzać się pyłki – zwierzę należy wtedy regularnie kąpać.
  • Mądrze zaplanuj wakacje i wybieraj miejsca na wakacyjny wyjazd.

Jak zmniejszyć objawy alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa to uczulenie na substancje obecne w jedzeniu. Uczulać mogą np. białka mleka krowiego, skorupiaki, cytrusy itp. Najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia objawów alergii pokarmowej jest oczywiście dieta eliminacyjna, prowadzona na zalecenie i pod kontrolą lekarza. Co jeszcze możesz zrobić?

  • Pamiętaj, że reakcja alergiczna może pojawić się również po zjedzeniu produktu, na który teoretycznie nie jesteś uczulona, np. osoby uczulone na awokado mogą mieć również alergię na banany lub kiwi. To tzw. alergia krzyżowa. Warto więc zapoznać się z tabelą alergenów krzyżowych i unikać produktów, które również – potencjalnie – mogą zaszkodzić.
  • Dokładnie czytaj etykiety produktów spożywczych. Niektóre alergeny mogą być ukryte na nich pod innymi nazwami (np. białka mleka bywają określane jako białka serwatkowe lub kazeiniany).
  • Staraj się nie jadać na mieście. Teoretycznie stołując się poza domem można poinformować obsługę lokalu o tym, że masz alergię na konkretny składnik i poprosić, by danie przygotowywane dla ciebie nie miało styczności z alergenem – w praktyce jednak nie zawsze się to udaje. Najlepiej zawsze mieć przy sobie bezpieczną przekąskę, a do pracy zabierać własny lunch.

Jak zmniejszyć objawy alergii skórnej

Objawy alergii skórnej takie jak podrażnienia, swędzenie czy nadżerki, są nie tylko dokuczliwe: mogą również wpływać na postrzeganie alergika przez otoczenie, a pośrednio – obniżać jego samoocenę. Osoby z alergią skórną powinny stosować leki i maści zalecone przez lekarza. Wsparciem dla farmakoterapii mogą być zaś metody pozwalające złagodzić objawy alergii.

  • Sprzątaj i zmywaj tylko w rękawiczkach ochronnych – najlepiej winylowych, gdyż lateks również może uczulać.
  • Stosuj zdrowe środki czystości, ekologiczne i bezpieczne dla alergika.
  • Unikaj noszenia sztucznej biżuterii: użyty do jej wykonania nikiel (czasem również kobalt) to częsta przyczyna uczuleń. Alergię na nikiel ma wiele osób, uczulać może jednak również – choć dużo rzadziej - biżuteria ze srebra i ze złota. W takich sytuacjach rozwiązaniem może być zakup biżuterii antyalergicznej.
  • Nie noś odzieży wykonanej z wełny ani uszytej z nieprzepuszczających powietrza tkanin syntetycznych: statystycznie najrzadziej uczulają ubrania z lnu i bawełny.
  • Nowe ubrania zawsze pierz przed pierwszym założeniem, gdyż są w nich resztki substancji konserwujących, barwników, a także detergentów (w tym rakotwórczych, toksycznych i mogących uczulać etoksylatów nonylfenolu NPE.
  • Alergicy powinni nosić jasne lub pastelowe ubrania: barwniki ciemne lub w intensywnych kolorach uczulają najczęściej. Jeśli jednak nie najlepiej czujesz się w jasnych kolorach, wybieraj odzież z certyfikatem Oekotex Standard 100, szytą z tkanin barwionych w sposób przyjazny dla skóry.
  • Odzież i tkaniny pierz w proszkach hipoalergicznych lub w orzechach piorących.
  • Nie uprawiaj roślin, które mogą drażnić skórę, takich jak geranium, tulipany czy filodendron.
  • Wybieraj tylko bezpieczne kosmetyki dla alergików. Myj skórę preparatem o pH obojętnym lub lekko kwaśnym, a do codziennej pielęgnacji stosuj kosmetyki o krótkim składzie, zawierające emolienty, które zmniejszają suchość skóry i jej skłonność do podrażnień.
  • Zimą chroń się przez wiatrem i mrozem, a latem unikaj słońca, stosując kosmetyki z filtrem mineralnym, który nie wchłania się, lecz zostaje na powierzchni skóry, co zmniejsza ryzyko uczulenia.
  • Jeśli objawy alergii skórnej nasilają się po kąpieli, na kran warto założyć specjalne filtry, bo być może przyczyną jest zbyt twarda woda. Warto ją zmiękczać, dolewając porcję emulsji zawierającej emolienty.
  • Objawy alergii skórnej takie, jak świąd i rumień, mogą zmniejszyć również kąpiele w krochmalu. Można kupić gotowy lub przygotować samodzielnie: zagotować pół litra wody, a w międzyczasie w 125 ml zimnej wody rozprowadzić dwie łyżki mąki ziemniaczanej i dobrze wymieszać. Taką mieszankę wlewamy do gotującego się wrzątku i mieszamy, aż powstanie krochmal.