Telefon dla seniora - na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu dla seniora?

2019-10-14 12:18

Wybór odpowiedniego telefonu dla seniora nie należy do najłatwiejszych. Starsze osoby często boją się nowych technologii i odmawiają korzystania ze smartfonów. Dla dobra wszystkich konieczne jest więc znalezienie modelu telefonu, który umożliwi codzienne kontakty oraz nie przerazi naszej babci czy dziadka skomplikowanym systemem obsługi. Na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu dla seniora?

Telefon dla seniora - na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu dla seniora?
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Telefon dla seniora - nauka technologii
  2. Jakie cechy powinien mieć telefon dla seniora?
  3. Telefon dla seniora - przydatne funkcje
  4. Jaki telefon dla seniora wybrać?

Telefon stacjonarny dla seniora powinien mieć duże, łatwe w obsłudze klawisze i wygodne, obrazkowe przyciski szybkiego wybierania najważniejszych numerów. Najnowsze aparaty są dodatkowo wyposażone w bezprzewodowy pilot z przyciskiem S.O.S. Dzięki niemu jednym zaledwie dotknięciem palca można wezwać pomoc z każdego miejsca mieszkania (zasięg do 50 m). Przydaje się też świetlna sygnalizacja dzwonka, szczególnie osobom gorzej słyszącym.

Czytaj też: Niedosłyszenie związane z wiekiem

Trudniej znaleźć dobry telefon komórkowy. To urządzenie zminiaturyzowane i dla starszego użytkownika jest mniej wygodne. Nie musi być wyposażony w zaawansowane technologicznie systemy operacyjne, ale konieczny jest prosty interfejs, czyli menu telefonu, i organizacja przycisków. Ale producenci radzą sobie z tym coraz lepiej i wciąż udoskonalają telefony przeznaczone dla seniorów. 

Telefon dla seniora - nauka technologii

Telefon dla seniora nie musi posiadać supernowoczesnych aplikacji, najnowszego modelu aparatu czy ogromnej pamięci. Włóżmy do rąk przeciętnej babci nowoczesny smartfon i powiedzmy, że od dziś będziemy kontaktować się z nią przez What's Uppa, a możemy mieć pewność, że to będzie pierwszy i ostatni kontakt seniorki ze smartfonem.

Starsze osoby warto łagodnie wprowadzać w świat nowych technologii. Chcemy dać im wszystko, co najlepsze, ale przed zakupem najnowocześniejszego modelu telefonu warto zastanowić się, czy wspomniany wyżej What's Upp i inne funkcjonalności są im właściwie potrzebne.

Oczywiście, znajdą się seniorzy, którzy szybko opanują urządzenie i będą poruszać się po nim tak sprawnie jak ich dzieci czy wnuki. Częściej jednak babcie czy dziadkowie boją się nowych technologii i akceptują je tylko w takim zakresie w jakim muszą.

Czytaj też:

Jak założyć konto na Facebooku? Samouczek dla seniora

Facebook 60+. Konto w social mediach dla seniora

Granfluencerzy: seniorzy podbijają social media

Jakie cechy powinien mieć telefon dla seniora?

Na szczęście na rynku widnieją już specjalne modele telefonów dla seniorów, które umożliwiają im swobodne i bezstresowe korzystanie z tych urządzeń. Posiadają one:

  • duże wyświetlacze - są czytelne i przejrzyste
  • podświetlenie – podświetlany wyświetlacz ułatwia korzystanie z urządzenia
  • dużą klawiaturę - która umożliwia pisanie SMS-ów i korzystanie z internetu
  • wytrzymałą baterię
  • dobry głośnik – funkcja głośnomówiąca przyda się osobom, które mają słabszy słuch
  • obudowę odporną na wstrząsy
  • kalendarz
  • latarkę
  • radio - dzięki któremu można słuchać wiadomości lub muzyki

Telefon dla seniora - przydatne funkcje

Na rynku dostępne są modele telefonów dla seniorów, które posiadają dodatkowe funkcje. To między innymi:

  • przycisk SOS - dzięki niemu w prosty sposób możemy połączyć się z wybranym numerem telefonu (starsza osoba może szybko połączyć się z synem lub córką, gdy dzieje się coś złego z jej stanem zdrowia)
  • klawisz I.C.E - w razie wypadku klawisz ten zapewnia dostęp do podstawowych informacji o właścicielu telefonu

Na rynku dostępne są też modele, które posiadają specjalne bransoletki z klawiszem SOS. Wystarczy go nacisnąć, by telefon połączył się z wybranym numerem telefonu.

Jaki telefon dla seniora wybrać?

Każdy producent telefonów posiada w swoim portfolio mniej skomplikowane produkty, które możemy kupić babci lub dziadkowi. Pamiętajmy, że powinniśmy dopasować telefon do osoby, która będzie z niego korzystać.

Zastanawiając się nad wyborem konkretnego produktu, rozważmy, czy nasz senior poradzi sobie z obsługą prostego smartfona, czy jednak może bezpieczniej kupić mu telefon z podstawowymi funkcjami, które szybko opanuje.

Dobrze sprawdzą się telefony marek takich jak Nokia, Panasonic czy Maxcom. Przodują one w sprzedaży urządzeń dla starszych osób. Są dość łatwe w obsłudze, wykonane z solidnych materiałów, mają duże wyświetlacze i wytrzymałe baterie.

Seniorom, którzy odnajdą się w nowoczesnych technologiach można kupić smartfony marek takich jak Samsung czy Huawei. Aby nie przerazić ich mnogością możliwości, wystarczy zainstalować im tylko kilka przydatnych aplikacji, z których będą korzystać na co dzień (np. zakupowych czy zdrowotnych).

Warto wiedzieć

Wyświetlacz w komórce

Dużego znaczenia nie ma wielkość ekranu, ważniejszy jest kontrast obrazu, który daje idealną widoczność napisów. Doskonale nadaje się do tego wyświetlacz monochromatyczny stosowany w starszych modelach komórek. Warto też wiedzieć, że najlepszy kontrast czarnych znaków uzyskuje się na żółtym lub pomarańczowym tle.

W artykule wykorzystano fragmenty artykułu Iwony Ranickiej z miesięcznika "Zdrowie".