Matczyna emerytura: dla kogo? Wniosek i warunki

2019-09-27 15:40

Matczyna emerytura, to kolejny z programów społecznych. Prawo o matczynych emeryturach weszło w życie 1 marca 2019. Dla kogo przeznaczona jest matczyna emerytura? Jakie są warunki jej otrzymania i jak złożyć wniosek?

Matczyna emerytura: dla kogo? Wniosek i warunki
Autor: gettyimages.com Matczyna emerytura dotyczyłaby matek, które nie pracowały i wychowały co najmniej 4 dzieci.

Spis treści

  1. Matczyna emerytura: dla kogo?
  2. Matczyna emerytura: ile wynosi?
  3. Matczyna emerytura: wniosek
  4. Matczyna emerytura: warunki otrzymania

Spis treści:

  1. Matczyna emerytura: dla kogo?
  2. Matczyna emerytura: ile wynosi?
  3. Matczyna emerytura: wniosek
  4. Matczyna emerytura: warunki otrzymania

Matczyna emerytura to świadczenie, które obowiązuje od 1 marca 2019. Ustawa przewiduje, że matki, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci nabywają prawo do pobierania świadczenia w wysokości odpowiadającej najniższej emeryturze, nawet jeśli nie były aktywne zawodowo i nie nabyły tych praw przez wypracowany staż.

Matczyna emerytura: dla kogo?

Ustawa o świadczeniu Mama 4 plus dotyczy matek, które przez całe życie zajmowały się wychowaniem dzieci i przez to nie podjęły pracy zawodowej, często przechodząc w wiek emerytalny pozostają bez środków do życia. Dlatego też stworzono prawo, które "ma na celu uhonorowanie i docenienie okresu wychowywania dzieci" (fragment uzasadnienia projektu).

Rząd proponuje przyznanie tzw. matczynej emerytury kobietom, które urodziły i wychowały bądź tylko wychowały co najmniej czworo dzieci i nie nabyły praw do emerytury lub też ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury. W takim przypadku ma przysługiwać im wyrównanie do konkretnej kwoty.

Świadczenie takie może być przyznane kobiecie, która urodziła i wychowała czwórkę dzieci, a w niektórych przypadkach także ojcu (w przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci).

Emerytura może być przyznana kobietom, które ukończyły 60 lat, w przypadku mężczyzn ta granica to 65. rok życia.

Czytaj też:

Dlaczego warto być mamą? 7 zalet macierzyństwa

Macierzyństwo - jak zmienia się życie kobiety po urodzeniu dziecka?

Samotne macierzyństwo: czy może być szczęśliwe?

Matczyna emerytura: ile wynosi?

Wysokość świadczenia ma odpowiadać wysokości najniższej emerytury (obecnie jest to kwota 1100 zł). W przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, jego wysokość odpowiadać będzie tej kwocie.

Jeśli jednak osoba zainteresowana pobiera już jakieś świadczenie, niższe od najniższej emerytury, świadczenie Mama 4 plus będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury. 

Matczyna emerytura: wniosek

Wnioski pobrać można ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej (https://www.gov.pl/web/rodzina/mama-4-wzory-wnioskow). Wnioski, które trzeba złożyć w ZUS–ie lub KRUS–ie, powinny zawierać również dołączone akty urodzenia dzieci oraz zaświadczenie o sytuacji majątkowej.  

Matczyna emerytura: warunki otrzymania

Osoby spełniające kryteria mogą już składać wnioski o przyznanie świadczenia, jednak muszą wiedzieć, że nie przysługuje im ono automatycznie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zbada m.in. sytuację materialną osoby składającej wniosek. Bowiem ustawą mają być objęte przede wszystkim matki pozostające bez środków do życia.

Dodatkowo wniosek może się spotkać z decyzją odmowną w kilku wyszczególnionych przez ustawodawcę przypadkach. M.in. gdy sąd pozbawił wnioskodawcę władzy rodzicielskiej lub tę władzę ograniczył, a także w przypadku udowodnionego, długotrwałego zaprzestania opieki nad dziećmi.

Czytaj też:

Jak nie zostać nadopiekuńczą matką?

Relacje mamy z córką: o sposobach budowania więzi

Winisz czasem matkę za własne niepowodzenia? Sprawdź, dlaczego tak jest!